« Ožujak 2024 »

Među najčitateljima Grada i naši učenici!
Autor: Sanela Jurić, 27. 4. 2016.

Na ovogodišnjoj manifestaciji „Noć knjige“ (koja se protekloga tjedna održala u Gradskoj knjižnici) u organizaciji djelatnika Gradske knjižnice Nova Gradiška  i novogradiških osnovnih i srednjih škola, proglašeni su najbolji među čitačima u 2015. godini. Među najmlađima je i  petero naših učenika: Ella Conjar (1.d), Mihael Glavaš (7.c), Matea Jurković (8.a ), Marta Kekez  (8.a) i Dalia Prstačić (2.b). Čestitamo zaljubljenicima u knjigu i čitanje na zasluženim priznanjima i nagradama!

Dvoje naših učenika iznijelo nam je svoje dojmove s manifestacije „Noć knjige“ te koliko im znače dobivena priznanja za najčitatelje u 2015. godini.

Marta Kekez:

Član sam Gradske knjižnice još od vrtića, ne sjećam se točno koliko sam godina imala kada sam se prvi put učlanila. Knjige za sada posuđujem na dječjem odjelu jer sam tamo i učlanjena pa jedino tamo mogu posuditi knjigu. Samo čitatelji koji imaju člansku iskaznicu s odjela za odrasle na tom odjelu posuđuju knjige. U prvom razredu srednje škole ću prijeći na odjel za odrasle. Moram priznati da mi zaposlenici Gradske knjižnice izađu u susret i dopuste pregled literature s odjela za odrasle kada mi je to potrebno za školu!
Najradije čitam ljubavne i pustolovne romane. Omiljeni pisci su mi Miro Gavran i Sanja Pilić. Svidjela mi se knjiga Julijane Matanović: „One misle da smo male“ te romani o Harryu Potteru književnice J. K. Rowling. Drago mi je što sam sudjelovala i na ovogodišnjoj manifestaciji „Noć knjige“ u Gradskoj knjižnici. Čitanje nas vodi u svijet mašte i upoznaje sa životima koje nismo proživjeli. U čitanju prepoznajemo vrijednost života. Mislim da je važno što više čitati jer se na taj način razvija i naš mozak, a i naučimo mnogo novih spoznaja. U knjigama su, također, skrivene životne mudrosti i pouke.
Kada sam na odjelu za djecu proglašena najčitateljem 2o15., bila sam iznenađena i sretna. Drago mi je što sam dobila to priznanje, nastavit ću čitati i posuđivati nove naslove.

Mihael Glavaš:

Iako član Gradske knjižnice godinu dana, uspio sam pročitati zavidan broj naslova i biti proglašen jednim od najčitatelja Gradske knjižnice u 2015. godini. Osim književnih djela zadanih školskim nastavnim programom (lektira) rado podižem i čitam povijesne i pustolovne romane. Dakako, možete zaključiti da između poezije i proze, radije biram ovo drugo. Najdraži pisac mi je J.R.R.Tolkien, a imam više omiljenih knjiga: „Gospodar prstenova“, „Prokleta djeca“, „Hobit.“ Po mome mišljenju jako je važno čitati već od malih nogu jer na taj način oslobađamo svoju maštu, potičemo kreativnost, obogaćujemo svoj rječnik, razvijamo vještinu govorenja i pisanja. Uz sve to, čitanje nas katkad potiče na stvaranje vlastitih (ne)književnih tekstova. Sretan sam i ponosan zbog dobivenog priznanja. Motivacija za čitanje mi ne nedostaje te ću razvijati svoju ljubav prema knjizi i čitanju i nadalje.

Za web pripremili: Novinarska skupina

Voditeljica: Sanela Jurić, prof.