« Ožujak 2024 »

Pozivamo vas na obilježavanje Dana ružičastih majica (Pink Shirt Day)
Autor: Sanela Jurić, 21. 2. 2017.

U srijedu 22. veljače, obucite ružičaste majice i u njima dođite u školu te tako podržite program prevencije vršnjačkog nasilja!

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ove godine, to je srijeda, 22. veljače. Ružičaste majice, koje su solidarno sa zlostavljanim dječakom jedne škole nosili njegove školske kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative i kasnije međunarodno prepoznate obljetnice.
U hrvatskim je školama, kako se procjenjuje, svako četvrto dijete svakodnevno izloženo barem jednom obliku nasilja. Zlostavljanje je, naime, ne samo fizički nasrtaj nego i nazivanje pogrdnim imenima, ismijavanje, oduzimanje novca i stvari, isključivanje iz društva, širenje lažnih priča, geste sa seksualnim značenjem itd.
Nositelji cjelokupnog programa i začetnik ideje u Hrvatskoj je Centar za edukaciju i prevenciju nasilja iz Đakova. Svjesni činjenice da je nasilje, bilo kojeg oblika, prisutno svakodnevno u svim okruženjima, odlučili smo i mi reagirati te tako pomoći zajednici u razumijevanju i prihvaćanju različitosti koje nas okružuju. Djeca su naše blago, a ujedno i najvitalniji dio društva, stoga ovim programom podižemo svijest o problemu vršnjačkog nasilja, velikom problemu među djecom i mladima, s mogućim teškim posljedicama u kratkoročnoj i dugoročnoj perspektivi razvoja djece.

Za web pripremili: Novinarska skupina

Voditeljica: Sanela Jurić, prof.