Obilježili smo Međunarodni dan materinskoga jezika
Autor: Ivana Franić Galik, 27. 2. 2017.

Svake godine 21. veljače obilježavamo Međunarodni dan materinskoga jezika.  Materinski jezik je prvi jezik koji neka osoba nauči u svojoj obitelji. Znanje materinskoga jezika vrlo je važno pri formiranju mišljenja.

Odluku o proglašenju 21. veljače Međunarodnim danom materinskoga jezika donio je UNESCO 1999.godine na 30. Zasjedanju Glavne skupštine na prijedlog Bangladeša.
Međunarodni dan materinskoga jezika obilježavao se u našoj školi od 20.2.2017.g. do  24.2.2017.g. nizom različitih aktivnosti.  Već treću godinu za redom organiziran je i kviz znanja iz nastavnog predmeta Hrvatski jezik. Kviz je i ove godine organizirao knjižničar Vedran Šperanda, a zadatke za kviz su sastavljale učiteljice razredne nastave. Prisjećajući se vrijednosti materinskoga jezika u natjecateljskom duhu učenici su rješavali zadatke iz jezika i književnosti.
Učenici prvih razreda natjecali su se u rješavanju sljedećih zadataka: sastavi puzzle i napiši tiskanim slovima ime životinje, složi riječ od zadanih slova i dobivenu riječ napiši na crtu, dopuni abecedu, stavi znak (. ! ?) na kraj rečenice te pravilno poredaj riječi u rečenici, prepiši rečenicu velikim tiskanim slovima i na kraju rečenice stavi odgovarajući rečenični znak.

Rezultati natjecanja: 1. mjesto -1.c, 2.mjesto – 1.d i 3.mjesto – 1.a

Učenici drugih razreda rješavali su rebuse, križaljke i osmosmjerke i postigli su sljedeće rezultate: 1. mjesto – 2.c, 2.mjesto – 2.d, 3.mjesto – 2.a i 4.mjesto – 2.b.

Učenici trećih razreda bazirali su se na lektirna djela Čudnovate zgode šegrta Hlapića i Vlak u snijegu, likovima iz tih djela pridruživali su osobine i slagali su puzzle. Rezultati ovog natjecanja su sljedeći: 1. mjesto – 3.a, 2.mjesto – 3.c i 3.mjesto – 3.b.
Učiteljice četvrtih razreda su željele među učenicima razviti dobru komunikaciju pa su se učenici igrali na malo drugačiji način. Bilo je 7 ekipa po 6 učenika i učenici su bili pomiješani (npr. tri učenika iz jednog razrednog odjela i tri učenika iz drugog razrednog odjela). Zadatci su bili: dopuni stihove himne, pridruži rečenice naslovu teksta, pridruži naslov stihovima pjesme, od izmiješanih slova sastavi riječ, upravni govor, rod i broj imenica te prošlo, sadašnje i buduće vrijeme.
Učenici su uspješno riješili postavljene zadatke te su nagrađeni diplomama i slatkišima.

Tekst: Ivana Franić Galik, učiteljica
Foto: Vedran Šperanda, magistar knjižničarstva