U sklopu projekta Školski radio u Elektrotehničkoj i ekonomskoj školi otvoren školski radio
Autor: Natalija Golovrški, 4. 12. 2017.

U petak, 1. prosinca 2017., bilo je za sve partere u sklopu projekta Školski radio vrlo uzbudljivo. Točno u podne emitirana je prva pilot emisija u projektu iz novog radio studija u prostoru Elektrotehničke i ekonomske škole u Novoj Gradiški.

Emisiju su pripremili mladi novinari Elektrotehničke i ekonomske škole, Ng buntovnici i naša novinarska ekipa. U sklopu emisije emitiran je i intervju koji su s dogradonačelnicom Ivanom Trupinom vodile naše učenice: Iskra Cindrić, Barbara Barišić i Melani Posavčević. Nakon emitiranja pilot emisije u nastavno sportskoj dvorani održan je rock i tamburaški koncert učenika Elektrotehničke i ekonomske škole i Industrijsko-obrtničke škole, upriličen povodom Mjeseca borbe protiv ovisnosti.

Našim partnerima u projektu ekipi iz Elektrotehničke i ekonomske škole i njihovim mentorima te entuzijastima Unitas web radija (Momiru, Ivanki, Kristini, Valentini) čestitamo na ovom prvom zajedničkom koraku k nečemu novome, drukčijem, kreativnijem!

Poziv na sudjelovanje u projektu Školski radio za našu je školu veliki izazov. Omogućit će medijsko opismenjavanje učenika naše škole, upoznati ih s novinarskim oblicima, fotografijom, radijskom tehnikom, snimanjem i montažom, ali nam omogućiti i da internet koristimo kao medij za radio emisije o školskim temama i temama koje interesiraju mlade naše dobi.

Svi koji imaju ideja za kreiranje ovih budućih radio emisija, mogu nam se pridružiti.

Evo što o prvim iskustvima u Projektu kažu naši mladi novinari:

Iskra Cindrić, 7.d
U novinarsku skupinu uključila sam se ponajprije iz znatiželje jer me je jako zanimalo kakav uspjeh mogu postići u tzv. novinarskom svijetu. Sve radionice i dosadašnja predavanja naučili su me kako komunicirati putem medija bez da nekog uvrijedim. Također, naučila sam da se medijima ne može uvijek vjerovati i da mediji često nisu ogledalo stvarnoga života. Sudjelovala sam u intervjuu s dogradonačelnicom Ivanom Trupinom što me je jako obradovalo i to ću iskustvo vjerojatno pamtiti cijeli svoj život. Nadam se da ću u sljedećim radionicama i budućim radijskim emisijama imati priliku upoznati još neke ljude koji će mi dati odgovore na pitanja koja me zanimaju. Drago mi je što sam se uključila u ovaj Projekt, koji nam ponajprije daje slobodu u kreiranju i ostvarivanju naših ideja, dakako, uz pomoć i podršku naših mentorica Sanele Jurić i Natalije Golovrški.

Rebeka Akmačić, 7.c

Na Projekt Školski radio i mala škola novinarstva prijavila sam se iz radoznalosti. Većina mojih prijatelja smatra da je radio zastario medij i upravo zbog toga sam im odlučila dokazati da radio itekako može biti poučan, ali i zabavan medij. Voljela bih da uspijemo realizirati zabavne i poučne emisije prilagođene našem uzrastu. Također, dodatan poticaj za rad pružaju mi i dosadašnji pozitivni komentari koje dobivamo zahvaljujući odrađenim novinarskim zadatcima.

Lorena Fischer, 7.c

Ja sam se odlučila upisati na Školski radio zato što me oduvijek privlačilo snimanje. Volim i puno pričati pa mi se ideja o pokretanju Školskog radija u našoj školi osobito svidjela. Dosad smo imali 4 predavanja tj. radionice, uglavnom teorijskog dijela koje smo ostvarili s NG Buntovnicima, kako bi uopće mogli započeti snimanje vlastitih radijskih emisija. Osobito se radujem tom praktičnom i kreativnijem poslu koji nas čeka!

ČLANOVI EKIPE ŠKOLSKOG RADIJA OŠ MATO LOVRAK.

1. Iskra Cindrić
  2. Barbara Barišić
  3. Marija Tomić
  4. Tena Kekez
  5. Dorijan Josipović
  6. Niko Lovrić
  7. Leon Jurić
  8. Borna Franić
  9. Matija Posavec
  10. Rebeka Akmačić
  11. Lorena Fischer
  12. Marko Ivanišević
  13. Andrea Podoba
  14. Iva Češić
  15. Karla Šokić
  16. Melani Posavčević
  17. Matea Topčić
  18. Mia Gučanin
  19. Ester Facio Andrijić

Mentorice: Sanela Jurić, prof. i Natalija Golovrški, prof.

Pilot emisiju možete poslušati na poveznici:

Tekst: Natalija Golovrški, prof. i novinari Školskog radija

Fotografije: Rebeka Akmačić