« Ožujak 2024 »

Adventska događanja u Područnoj školi Ljupina
Autor: Irma Arbutina Đikić, 10. 12. 2017.

Ovogodišnje razdoblje Došašća u Područnoj školi Ljupina započelo je, na radost školaraca, ali i mještana, u znaku nekih novih događanja, a nastavit će se u znaku onih tradicionalnih.

Naime, u nedjelju 3.prosinca, u kratkom prigodnom programu, nakon svete mise  ispred školske zgrade simbolično je upaljena prva adventska svijeća na velikom vijencu. Inicijativu učitelja i učenika i tom su prigodom svesrdno podržali roditelji učenika, sumještani, ali i župnik župe Kraljice Svete Krunice, vlč. Ivan Štivičić, koji se okupljenom mnoštvu obratio s nekoliko riječi.  Ono što je uslijedilo nakon toga, najmlađi Ljupinci dočekali su s nestrpljenjem i oduševljenjem- prvi adventski sajam igračaka!  Sajam je osmišljen po uzoru na onaj Lucijaški ,u kojem su i učenici Područne škole Ljupini uvijek rado sudjelovali donacijom igračaka. Dakle, ove godine po prvi puta takav sajam održan je i u Ljupini i to u prvoj nedjelji Došašća, a povodom nadolazećeg spomendana omiljenog dječjeg svetca-svetog Nikole. Mnogobrojne igračke koje su na sajmu prodavane po simboličnim cijenama, od 1 do 5 kn, donirali su sami učenici Područne škole Ljupina i to tijekom volonterske akcije Moja igračka-tvoja igračka u sklopu Građanskog odgoja i obrazovanja. Igračke su, uz budno oko svojih učitelja, pakirali u prigodne paketiće i označavali ih cijenama.  Najstariji učenici ljupinske škole, trećaši,  bili su, baš poput pravih zadrugara, zaduženi za prodaju. U prilog izvanredne uspješnosti organizacije spomenutog sajma najbolje govori činjenica kako je cjelokupna ponuda igračaka doslovce „razgrabljena“ u rekordnom vremenu od 17 minuta, a na opće iznenađenje i oduševljenje organizatora, ali i posjetitelja sajma.  Prihod od prodaje bit će namijenjen, a itekako dostatan, za nabavku dodatne sportske opreme za školsku dvoranu Područne škole Ljupina.

Tijekom prvog adventskog tjedna, na svoj spomendan, marljivu i dobru dječicu ove područne škole, već tradicionalno je obišao i darivao sveti Nikola. Krampus je i ove godine bio u njegovom društvu, ali je, na iznenađenje svih, bio malen (jer su u laži kratke noge), a došao je praznih ruku, tj. bez podsjetnika-zlaćanih šiba! I ta činjenic , nadajmo se, govori u prilog tomu kakvi su najmlađi ljupinski školarci.

Tijekom Došašća, u Ljupini, kako stvari stoje neće nedostajati događaja u koji su aktivno uključeni učenici i učitelji područne škole. Naime, na treću adventsku nedjelju, 17. prosinca, mještanima će, po prvi puta nakon 13 godina, božićni program prezentirati prije samog blagdana Božića, a ne na spomendan Nevine dječice kako su običavali tijekom dugog niza godina.  Prigodni program održat će se u mjesnom Društvenom domu s početkom u 18 sati, a pjesme, glume i plesa neće niti ovaj puta nedostajati.

Četvrta nedjelja Došašća proći će u znaku brojnih božićnih radionica, večernjih proba zbora i tamburaša za tradicionalno sudjelovanje na Polnoćki, ali i u znaku, isto tako tradicionalnog, božićnog turnira u dvoranskom hokeju!

Adventsko razdoblje u Ljupini, bit će, uistinu, vrijeme radosnog iščekivanja! Za to će se pobrinuti učenici i učitelji mjesne područne škole.

Tekst: učiteljica Irma Arbutina Đikić

Fotografije: Danijela Begović i učitelj Miroslav Ruškan