« Ožujak 2024 »

U Gradskoj knjižnici održan sat lektire „Kako se gleda abeceda“
Autor: Ivana Franić Galik, 29. 1. 2018.

Potaknuta riječima Sonje Ivić, autorice slikovnice „Kako se gleda abeceda“ učiteljica 1.c razreda Ivana Šokić odlučila je sa svojim učenicima u četvrtak, 25.siječnja 2018.g. provesti sat lektire na Dječjem odjelu Gradske knjižnice.

Autorica kaže: "Prvi susret sa lektirom kod mališana ne bi trebao izazvati strah i nelagodu. Stoga je jedna od dobrih ideja provesti vrijeme s prvašićima u knjižnici kako bi se opustili i na pravi način doživjeli gdje se posuđuju, a često i čitaju knjige." Prvašići su još uvijek u fazi učenja abecede i ovakav je način interaktivnog učenja poticajan u razvoju dječje kreativnosti i lakše se usvaja nastavno gradivo. Učenici su osim sata lektire i ponavljanja naučenih slova, upoznali se s radom knjižnice, saznali kako se posuđuju knjige, koliko ih ima i kako se učlaniti u knjižnicu. Sve je to na zanimljiv način učenicima objasnio knjižničar gospodin Branko Kolić. Učenici su izveli i prigodan igrokaz koji govori o tome kako se knjige moraju čuvati, da  služe za čitanje i listanje te traže dobru djecu koja će ih čuvati i čitati. Nakon toga su pročitali nekoliko priča iz slikovnice „Kako se gleda abeceda“. Pošto svako slovo „stvara“ jednu zanimljivu priču tako su i učenici „stvorili“ zanimljivu priču ukrašavajući odabrano slovo abecede i zapisujući riječi koje su zapamtili na zadano slovo. Susret su završili pjevanjem pjesme „Abeceda“.

Hvala ravnateljici Gradske knjižnice gospođi Biljani Dakić i knjižničaru gospodinu Koliću na gostoprimstvu i ugodnom druženju!

Tekst: Ivana Franić Galik, učiteljica

Foto: radiong.hr