« Ožujak 2024 »

Obilježili Svjetski dan šuma
Autor: Ivana Franić Galik, 26. 3. 2018.

Svjetski dan zaštite šuma obilježava se svake godine 21. ožujka i taj dan predstavlja priliku da se podsjeti na važnost šuma i njihove zaštite. Svjetske šumske površine znatno se smanjuju svake godine. Gubitak šuma nastavit će se zbog klimatskih promjena unatoč globalnim naporima za smanjenjem ispuštanja u atmosferu plinova s učinkom staklenika. Šume su danas ugrožene od lošeg gospodarenja, požara, poremećenog režima voda, kukaca, glodavaca, bakterija, gljivica, onečišćenja zraka, tla, voda, kiselih kiša…

U tom smislu zaštita šuma podrazumijeva primjereno gospodarenje, zaštitu šume od štetočina i požara, zaštitu šumskog tla i stabala te druge preventivne mjere. Unatoč svim čimbenicima od kojih je ugrožena,šuma je još uvijek tu, ali joj je potrebna čovjekova zaštita.
Na prvi dan proljeća učitelji i učenici u engleskoj smjeni obilježili su Svjetski dan šuma gledanjem edukativnog filma „Vrijedne šume i prašume Brodsko – posavske županije“. Film je prikazan u holu naše škole. Nakon filma učiteljice su sa svojim učenicima u učionicama razgovarale o viđenom filmu.

Nositeljica ove aktivnosti je učiteljica razredne nastave Bojana Kvakić. Učiteljica Bojana je napravila i plakat o šumama i izložila ga na u holu škole.

Tekst: Ivana Franić Galik, učiteljica

Foto: Bojana Kvakić, učiteljica