« Ožujak 2024 »

Djelatnici MUP-a održali predavanja za učenike 7. i 8. razreda
Autor: Sanela Jurić, 17. 4. 2018.

Ministarstvo unutarnjih poslova, u sklopu projekta „Zdrav za pet“ i ove je godine organiziralo predavanja za učenike osnovnih škola. Stoga,  na satu razrednika 9. 4. i  12. 4. 2018. predavanje su našim učenicima sedmih razreda (na temu „Prijateljstvo, a ne nasilje) i osmih razreda (na temu „Prevencija ovisnosti“) održali gosp. Darko Dadić i gosp. Boris Janč, policijski savjetnici za prevenciju u Policijskoj upravi Brodsko-posavske županije.

Nakon uvodnog teorijskog dijela o definiciji nasilja i vrstama nasilja, policijski savjetnici razgovarali su s učenicima 7. razreda o njihovim iskustvima iz svakodnevnog života. Upozorili su na učestalu pojavu problema koji zaokuplja pažnju roditelja, nastavnika i stručnjaka, a o kojem se u posljednje vrijeme puno govori -  vršnjačkog nasilja na internetu. Učenicima su dali naputke kako reagirati ako se s nekim od oblika nasilja susretnu. Predavanje je završeno gledanjem kratkog poučnog filma o cyberbullyingu, snimljenog prema istinitom događaju.

Tema predavanja za učenike 8. razreda bila je ovisnost o alkoholu i internetu. Policijski savjetnici putem prezentacije objasnili su učenicima što je ovisnost, koje sve vrste ovisnosti postoje te poseban naglasak stavili na sve opasnosti zlouporabe alkohola i društvenih mreža, tj. interneta. Predavanje je također završeno poučnim filmom o posljedicama ovisnosti.

Cilj predavanja bio je smanjiti broj kaznenih djela počinjenih pod utjecajem alkohola te osvijestiti učenike o opasnostima na internetu.

Oba predavanja bila su poučna i zanimljiva, učenicima je pružena mogućnost razmjene iskustava, ali i prilika za učenje i spoznavanje novih i korisnih informacija.

Predavanja su održana u sklopu školskih projekata „Prevencija nasilničkog ponašanja“ i „Prevencija ovisnosti“  i projekta te kampanje MUP-a  „Zdrav za pet“ i „Živim život bez nasilja“.

Za web pripremili: Novinarska skupina

Voditeljica: Sanela Jurić, prof.

Fotografije: Vedran Šperanda, mag. knjižničarstva