Oscar 2018.
Autor: Irma Arbutina Đikić, 17. 4. 2018.

U ponedjeljak, 16. travnja 2018. godine u Područnoj školi Ljupina upriličena je još jedna tradicionalna dodjela Oscara-simbolične diplome namijenjene najuspješnijim lutkarima i scenografima Scenske družine.

Scenska družina Područne škole Ljupina jedna je od tri izvannastavne aktivnosti koje mogu birati maleni Ljupinci.  Unatoč tomu, njeni članovi  već desetak godina dolaze i iz redova starijih, bivših učenika ove škole koji i nakon trećeg razreda ostaju vjerni zaljubljenici u sve oblike scenskog stvaralaštva. Zahvaljujući njima mještani ovog prigradskog naselja najmanje dva puta godišnje u mjesnom Društvenom domu imaju priliku pogledati kulturno-umjetnički program koji pripremaju, bez iznimke, u suradnji s članovima Školskog tamburaškog orkestra Ljupina. U „dramskoj“  se tako glumi, pjeva i pleše, ali i razvija scensko stvaralaštvo kojemu je polazište u spontanoj dječjoj igri i razigranoj mašti.  U razdoblju između spomenutih izvedbi, stariji članovi Dramske družine posjećuju sate ove izvannastavne aktivnosti isključivo zbog druženja i razmjene novosti, no maleni ni tada ne miruju. Nakon analize božićne priredbe i pokojeg sata dramskih igara počinju dvomjesečne pripreme oko Oscara. Riječ je, dakle, o putu od nekog primjerenog književnog teksta do lutkarske predstave, a zatim i do glasovanja i izbora najuspješnijih scenografa, lutkara i glumaca. Pravi zalogaj za sve mlađe članove!

I ovogodišnji Oscar imao je uobičajen scenarij! Jedina iznimka odnosila se na hrabar korak dalje, budući da su učenici ove godine odlučili stvoriti lutkarsku predstavu prema animiranom filmu Doktorica Pliško. Odluka je pala na epizodu Viteško vrijeme i avantura je mogla započeti. Nakon gledanja animiranog filma uslijedila je podjela zaduženja prema sklonostima samih učenika. Nekima je pripao zadatak scenografa, a drugima, pak, lutkara. Maleni glumci i ovaj su puta zdušno prionuli, ponajprije, izradi detaljnih idejnih rješenja, a zatim onoj posebno kreativnoj-izradi lutaka ginjola i scene. Nakon dvomjesečnog marljivog rada na izradi, režiranju i improvizacijama, svoju lutkarsku predstavu „Viteško vrijeme“ upriličili su za ostale učenike i učitelje Područne škole Ljupina  9. travnja. Spomenuti gledatelji ni ove godine nisu krili svoje zadovoljstvo radom ove družine, a posebno zadovoljstvo predstavljalo im je glasovanje u tri kategorije- naj scenografi, naj lutka i naj glumac. Glasove su, pored gledatelja,imali priliku dati i sami članovi Scenske družine te tako jedni drugima odati priznanje za uložen trud.

Sama dodjela Oscara uvijek započinje dramskom improvizacijom-javljanjem s crvenog tepiha! Kako su zapravo nominirani svi članovi, tako svi oni u simboličnom razgovoru i pokazuju crteže toaleta i limuzina te odaju svoje favorite. Ove godine nije bilo iznenađenja, a ni tijesnih pobjeda pa su se gotovo sve prognoze s crvenog tepiha i ostvarile.

Priču o Oscaru 2018. završimo kako i dolikuje-imenima dobitnika!

Kategorija SCENOGRAFIJA

1. mjesto: Ana Marjanović, Paulina Matošević i Vanesa Marjanović (soba doktorice Pliško)
  2. mjesto: Helena Sivonjić i Doroteja Grašić (kupaonica)

Kategorija NAJ LUTKA

1. mjesto: lutka Janje (Iva Marjanović)
  2. mjesto: lutka Zmajčeka (Lorena Denis)
  3. mjesto: lutke Zdravke (Julijana Banović) i viteza Kreše (Marko Banović)

Kategorija NAJ GLUMAC

1. mjesto: Iva Marjanović (Janja)
  2. mjesto: Marko Banović (vitez Krešo)
  3. mjesto: Lorena Denis (Zmajček)

Čestitke sretnim dobitnicima, a ostalima više sreće u Oscaru 2019.

Tekst i fotografije: učiteljica Irma Arbutina Đikić