« Ožujak 2024 »

Učenici 8. razreda na terenskoj nastavi u Karlovcu
Autor: Sanela Jurić, 27. 3. 2019.

U ponedjeljak,  25.3.2019. u 8:00 krenuli smo na terensku nastavu s učenicima osmih razreda naše škole (58 učenika) i pet pratitelja (4 nastavnika i knjižničar) u Karlovac. Jednodnevno putovanje je bilo  u sklopu Pilot projekta „Posjet učenika osmih razreda Karlovcu“ u organizaciji Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar.

Po dolasku u Karlovac za učenike i nastavnike je organiziran ručak u restoranu Kristal. Nakon ručka, u dvorani restorana, uslijedilo  je predavanje Domovinski rat na karlovačkom području. Kustosica Gradskog muzeja, gđa Ružica Stjepanović govorila je o vrijednostima Domovinskog rata i bitkama koje su se vodile na karlovačkom području. Potom su učenici u pratnji vodiča obišli i akvarij slatkovodnih riba „Aquatika“ s ciljem razvijanja svijesti o iznimnoj biološkoj raznolikosti te istovremeno edukacije učenika kako na održiv način koristiti iznimna prirodna bogatstva Hrvatske. Akvarij predstavlja floru i faunu hrvatskih rijeka i jezera, geološku prošlost, tradicijsku kulturu i povijest porječja četiriju karlovačkih rijeka – Korane, Kupe, Mrežnice i Dobre. Poslije toga učenici su se, posjetivši Gradski muzej i tzv. Karlovačku zvijezdu (stari grad), mogli detaljnije upoznati s kulturnom i povijesnom baštinom karlovačkoga kraja.
Na Vojnom kompleksu na Turnju učenici su razgledali vojnu mehanizaciju na otvorenom uz izlaganje kustosice Gradskog muzeja, a potom su, stigavši u Aleju hrvatskih branitelja, poslušali kratko predavanje hrvatskih branitelja o Domovinskom ratu u Karlovcu.
Učenicima je ova terenska nastava bila prilika za usvajanje novih povijesnih činjenica o Domovinskom ratu i domovini općenito, ali i jedno zabavno zajedničko iskustvo koje će im, pri kraju njihovog osnovnog obrazovanja, ostati još dugo u sjećanju.

Za web pripremili:  Novinarska skupina

Voditeljica: Sanela Jurić, prof.

Fotogalerija: Vedran Šperanda, mag. knjižničarstva