Projekt „Eureka – rad s darovitom djecom“: Jednodnevni izleti učenika
Autor: Sanela Jurić, 1. 4. 2019.

Projekt  „Eureka – rad s darovitom djecom“ vrijedan gotovo milijun kuna započeo je 2017. godine, a financiran je iz Operativnog programa učinkovitosti ljudskih potencijala Europskog socijalnog fonda koji je Brodsko-posavska županija provodila zajedno sa šest srednjih i četiri osnovne škole s područja Županije među koje je uključena i naša škola. Tim povodom dana 25.3. i 26.3. organizirani su jednodnevni izleti učenika naše škole koji su  na testiranju u sklopu Projekta identificirani kao daroviti. Učenici predmetne nastave (njih 19) u pratnji nastavnica Tihane Dumenčić i Helene Barišić posjetili su Ogulin i Karlovac, a pet učenika 8. razreda u pratnji nastavnika Josipa Salopeka posjetilo je Tehnički muzej u Zagrebu.

Učenici su u Ogulinu posjetili Ivaninu kuću Bajke, a u Karlovcu su razgledali slatkovodni akvarij Aquatika. Učenici su u pratnji vodiča doznali puno toga o biološkoj raznolikosti te prirodnim bogatstvima Hrvatske. Akvarij predstavlja floru i faunu hrvatskih rijeka i jezera, geološku prošlost, tradicijsku kulturu i povijest porječja četiriju karlovačkih rijeka – Korane, Kupe, Mrežnice i Dobre. Učenici 8. razreda, po dolasku u Zagreb, uputili su se u Tehnički muzej gdje su  imali predavanje o Nikoli Tesli. Tamo su mogli vidjeti neke od njegovih najzanimljivijih izuma odnosno prikazano im je kako radi generator izmjenične struje, Tesline zavojnice i drugi izumi. Nakon predavanja uputili su se u planetarij gdje su imali predavanje o planetima i zvijezdama. Tamo su vidjeli kako izgleda noćno nebo kada se pogase svjetla, ali i kako izgleda nebo po danu (koje se zvijezde tada nalaze iznad nas). Upoznati su s položajem najpoznatijih planeta i zvijezda. Kako sami kažu, bilo je ovo jedno zanimljivo putovanje na kojem su naučili puno poučnih i zabavnih činjenica, ali i proveli ugodno vrijeme u opuštenom druženju sa svojim vršnjacima.

Za web pripremili: Novinarska skupina

Voditeljica: Sanela Jurić, prof.

Fotografije: Tihana Dumenčić, magistra edukacije informatike i politehnike; Helena Barišić, magistra u edukaciji biologije i kemije