Terenska nastava u Vukovar
Autor: Natalija Golovrški, 7. 11. 2019.

Učenici 8. razreda naše škole u pratnji razrednika Saše Kesera, Helene Barišić, Snježane Odobašić i Natalije Golovrški te učitelja Povijesti Josipa Salopeka 4. studenoga 2019. godine, u sklopu terenske nastave, posjetili su Vukovar – Grad Heroj. Ovu terensku nastavu organizira Ministarstvo hrvatskih branitelja i Javna ustanova Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar, a u potpunosti financira Ministarstvo hrvatskih branitelja.

U Memorijalnom centru Domovinskog rata Vukovar slušali su predavanje o Domovinskom ratu, njegovim uzrocima, tijeku rata i posljedicama te obišli izložbeni prostor Vojarne. U vožnji prema Trpinjskog cesti panoramski su razgledali Vukovar, zaustavili se kratko kraj Vodotornja i posjetili Spomen dom branitelja Domovinskog rata. Posebno nas se sve dojmio posjet Mjestu sjećanja – Vukovarska bolnica 1991., Spomen-domu Ovčara i mjestu masovne grobnice na Ovčari te Memorijalnom groblju žrtava Domovinskog rata na kojem za sve stradale gori vječni plamen. Nakon odmora i ručka posjetili smo i Gradski muzej Vukovar koji se nalazi u dvorcu obitelji Eltz te Muzej vučedolske kulture gdje smo se upoznali s načinom života, vjerovanjima i dostignućima pripadnika vučedolske kulture. Sudjelovali smo i u Školi mira koja nosi poruke nenasilja, mira i tolerancije te u kvizu o Vukovaru i Domovinskom ratu u kojem su predstavnici naše škole Tea Lagundžija i Domagoj Ivanišević pobijedili ekipu iz Osnovne škole Sibinjskih žrtava.

Vjerujemo kako je ova terenska nastava na našim učenicima ostavila upečatljiv trag i kako će poruke o miru, domoljublju, nenasilju i toleranciji  ponijeti u život.

Tekst i fotografije:
Natalija Golovrški, prof.