« Ožujak 2024 »

Hrvatska matematička olimpijada za kadete (HMOK)
Autor: Darija Mikić, 10. 7. 2020.

Hrvatska matematička olimpijada organizira se dugi niz godina za učenike 7. i 8. razreda osnovne škole te učenike srednjih škola. Ove, 2020. godine, Hrvatsko matematičko društvo, u suradnji s lokalnim partnerima, odlučilo je organizirati i Hrvatsku matematičku olimpijadu za kadete tzv. HMOK.

HMOK je natjecanje za učenike 4., 5. i 6. razreda osnovne škole kojem je cilj popularizacija matematike i poticanje izvrsnosti u ranoj dobi. Na Hrvatsku matematičku olimpijadu pozvani su svi učenici koji su na županijskim natjecanjima postigli visoke rezultate.

• četvrti razred: 35 i više bodova (56 učenika),
  •  peti razred: 40 i više bodova (57 učenika),
  •  šesti razred: 34 i više bodova (66 učenika)

Prvi krug HMOK-a održan je 6. lipnja 2020. Test se sastojao od 10 zadataka, a svako točno rješenje zadatka vrednovano je jednim bodom. Natjecanje se odvijalo online. U drugi su krug pozvani učenici prema Pravilima: uz učenike koji imaju direktan plasman na temelju rezultata na Županijskom natjecanju, pozivaju se svi učenici 5. razreda koji su ostvarili barem 7 bodova, 4. i 6. razreda koji su ostvarili barem 6 bodova u 1. krugu HMOK-a.

U drugom kolu sudjelovalo je ukupno 89 učenika iz sva tri razreda.

Drugo kolo HMOK-a održano je 23. lipnja 2020. u suradnji s OŠ Augusta Šenoe u Zagrebu, OŠ Ljudevita Gaja u Krapini, OŠ Grabrik u Karlovcu, Centrom izvrsnosti (Strojarskom i prometnom školom) u Varaždinu, OŠ Eugen Kumičić u Rijeci, OŠ Eugena Kumičića u Slatini, OŠ Mato Lovrak u Novoj Gradiški, OŠ Stjepana Radića u Bibinju, OŠ Svete Ane u Osijeku, OŠ Meje u Splitu, OŠ Vidikovac u Puli i OŠ Župa Dubrovačka u Dubrovniku.

U oba kruga Hrvatske matematičke olimpijade za kadete sudjelovao je učenik petog razreda naše škole Petar Stipančević. Uspješno je online riješio zadatke prvog kruga natjecanja te se svojim rezultatom  plasirao u drugi krug natjecanja. Nesebičnim radom tijekom lipnja, Petar je redovitim dolaskom u školu, zajedno sa svojom mentoricom, učiteljicom matematike Darijom Mikić, otkrivao ljepote matematike i povezanost sa zadacima iz svakodnevnog života. U kategoriji petih razreda drugog kruga natjecanja  Petar Stipančević osvojio je izvrsno 18. mjesto.

Čestitke Petru! Hvala učiteljici matematike Tanji Špehar na dežurstvu u našoj školi tijekom drugog kruga natjecanja!