« Ožujak 2024 »

Mali liječnici Zemlje, projekt 2. a razreda
Autor: Irena Barić, 26. 4. 2021.

22. travnja obilježava se Dan planeta Zemlje. Svake godine na taj dan ljudima se nastoji skrenuti pozornost na opasnosti koje prijete životu na našoj planeti Zemlji zbog onečišćenja okoliša.

Učenici 2. a razreda su itekako svjesni svih tih opasnosti, te su se uključili u obilježavanje Dana planeta Zemlje na poseban način. Njihova učiteljica Tamara Rast Radošić osmislila je niz projektnih aktivnosti koje su učenici realizirali od 19. do 23.04. Projekt su nazvali „Mali liječnici Zemlje“.

Prva projektna aktivnost je bila detektiranje školskog okoliša. Iako su u našem školskom dvorištu postavljene kante za otpatke, učenici se ponekad igraju nespretnih košarkaša pa ne pogode kantu. Znamo da to nije namjerno. A i u travi se nađe poneka vrećica od grickalica ili papirić od slatkiša. Zato su učenici 2. a razreda naoružani rukavicama i vrećicama za otpatke „pročešljali“ čitavo dvorište, a sav prikupljeni otpad su razvrstali u za to namijenjene spremnike.

Kako su školski okoliš htjeli načiniti još ljepšim i zelenijim, učenici su se okušali u sadnji biljaka koje su pognojili prirodnim humusom kako bi posađene biljke što brže rasle. Svaku posađenu biljku pratit će u njezinom rastu i napredovanju i pomagati joj da izraste zdrava.

U istraživačkim aktivnostima otkrili su koliko je život na Zemlji ugrožen, te kako ljudi svojim nemarom zagađuju vodu, zrak i tlo. Učenici 2. a razreda nakon ove aktivnosti su bili jako zabrinuti za Zemlju.

U učionici je održana literarno – likovna radionica „Eko slikovnice“ u kojoj su pisanom riječju i slikama poručili svim ljudima kako se treba voljeti Zemlja (slikovnice možete pogledati na linkovima ispod teksta).

Kako se od nečeg starog može napraviti novo, učenici su naučili izradom memory kartica od kartonskih kutija. Trud je valjalo nagraditi, pa su se igrali međusobno se natječući tko će složiti više memory parova. Ovu odličnu ideju probat će realizirati i u svojim obiteljima.

I tako, red fizičkog posla, red učenja, red zabave i eko tjedan je završio u 2. a razredu. Projekt „Mali liječnici Zemlje„ uspješno je završen, a nadamo se da će svi učenici kroz svoj život i dalje Zemlji biti liječnici.

Učenici poručuju:„Budimo malo nježniji prema našoj Zemlji, jer i ona je živo biće !“

Ekoslikovnice:

Tekst: Irena Barić, učiteljica