« Ožujak 2024 »

Međuškolski projekt OŠ Mato Lovrak, Nova Gradiška i OŠ Ljudevita Gaja, Nova Gradiška
Autor: Natalija Golovrški, 30. 4. 2021.

Učenici dviju novogradiških osnovnih škola u ovoj su školskoj godini započeli realizaciju međuškolskog projekta „Zavičajni književnici“. Cilj je ovoga projekta poticanje čitanja i promoviranje književnika našega kraja. Za ovu su školsku godinu učiteljice hrvatskoga jezika Natalija Golovrški i Marinela Banovčić odabrale  učenicima omiljenog zavičajnika Miru Gavrana i romane: Zaljubljen do ušiju, Svašta u mojoj glavi i Sretni dani.

U studenome su sudjelovali u obilježavanju manifestacije Let s Gavranom u kojem su predstavili svoj doživljaj djela Svašta u mojoj glavi (digitalni kvizovi, reklama za djelo, lektira iz kutije) i razgovarali s književnikom Mirom Gavranom koji im je odgovorio na sva njihova pitanja.

Povodom „Noći knjige“ i u čast nadolazećeg rođendana dragog književnika upriličili smo jedan virtualni susret putem platforme Teams. Bila je to prilika da se učenici bolje upoznaju i podijele zajedničku ljubav prema čitanju.

U prvom dijelu susreta učenici su se predstavili, istaknuli svoje omiljene slobodne aktivnosti (među njima je, svakako, bilo i čitanje). Pročitali su jedni drugima odabrane ulomke iz romana Zaljubljen do ušiju. Shvatili su kako im navedeni roman može pomoći u svakodnevnom životu jer su kao jedanaestogodišnjaci i dvanaestogodišnjaci  bliski problemima glavnoga lika (osobito ljubavnim problemima). Zaključak susreta je da, bez obzira na kakve probleme naiđemo u svome odrastanju, uvijek treba biti svoj i biti odgovoran kako si ne bismo stvorili dodatne probleme. Roman im se jako svidio jer ima sretan završetak. Tijekom sljedećega tjedna timski  pristupaju kvizu znanja o djelu Zaljubljen do ušiju.

Sudionici ovog projekta su učenici: Frano Lovrić, Korina Ljubičić, Luka Galik, Dorijan Živković (iz OŠ Mato Lovrak), Maja Petrović, Lara Jurišić, Tina Jurišić, Sandro Pereković, Ena Vujić, Lana Krilj, Lana Benedeković i Lucija Špehar (iz OŠ Ljudevita Gaja).

Tekst i fotografije: Natalija Golovrški i Marinela Banovčić, učiteljice hrvatskoga jezika u OŠ M. Lovrak, N. Gradiška i OŠ Lj. Gaja, N. Gradiška