Dan broja Pi
Autor: Darija Mikić, 22. 3. 2022.

U matematici postoji jedan poseban broj, tajnovit, utkan u samu srž zakonitosti svemira, toliko poseban da čak ima svoj dan!. Broj π predstavlja omjer opsega i promjera kružnice. Simbol za π je u upotrebi preko 250 godina i prvi ga spominje britanski matematičar William Jones zbog toga što je grčko slovo π prvo slovo riječi periferija, odnosno opseg.

π je iracionalan broj i nemoguće ga je prikazati kao razlomak. Iako ima beskonačno mnogo decimalnih mjesta, uobičajeno se piše 3.14 pa se dan broja π obilježava 14. ožujka (zbog američkog načina zapisivanja datuma 3/14). Jedna od zanimljivosti je da je upravo dan broja Pi, 14. ožujka,  ujedno i rođendan velikog fizičara Alberta Einsteina.

Dugi niz godina u našoj se školi obilježava taj dan. U razgovoru s učenicima i učiteljicom Magdalenom iz Osnovne škole „Ivan Meštrović“, došli smo na ideju da ove godine izradimo naš Pi grad. U radu su sudjelovali učenici 6.a, 6.b i 7.a razreda naše škole uz stručno vodstvo učiteljice matematike Darije Mikić. Naš razredni projekt bio je jako zanimljiv jer su učenici ovisili jedni o drugima podjelom poslova. Tako je jedan učenik pravio zgrade broja 3, drugi broja 5, treći je izrađivao prozore, četvrti vrata…. Na kraju smo naše radove ujedinili i uredili razredne panoe te velike panoe u našem holu škole.

Uživali smo u razrednom projektu i veselimo se novom!

Tekst i foto: Darija Mikić, nastavnica matematike