Međuškolski vjeronaučni projekt - Marijanska svetišta
Autor: Andrijana Petrović, 4. 4. 2022.

U petak 1. travnja, učenici 7.A razreda naše škole započeli su projekt s učenicima iz 7.A razreda Osnovne škole Koprivnički Ivanec, pod vodstvom njihovih vjeroučiteljica Marije Šokec i Andrijane Petrović.  Projekt nosi naziv „Marijanska svetišta“ a usmjeren je na istraživanje svetišta posvećenih Blaženoj Djevici Mariji u Požeškoj i Varaždinskoj biskupiji. Ovaj projekt smo odabrali jer su svetišta dio naše kulture. Hrvatski katolici rado hodočaste i iskazuju štovanje Majci Božjoj.  U domovini je ukupno 107 Marijanskih svetišta a mi ćemo se usredotočiti na nama najbliža koja želimo istražiti i o njima nešto novo naučiti. Sigurni smo da će zajedničke aktivnosti i online susreti doprinijeti međusobnom obogaćivanju i zbližavanju te ostvarivanju novih prijateljstava.

Na prvom online susretu, organiziranom putem platforme Teams, učenici su se međusobno upoznali te su jedni drugima prezentirali zanimljivosti kraja u kojem žive. Istaknuli su posebnosti svoje škole te aktivnosti kojima se bave u slobodno vrijeme. Kao uvod u zajedničke aktivnosti i zadatke, učenici su izradili i pokazali prezentacije o Marijinim blagdanima, pjesmama, molitvama. Analizirali su ulogu Marije u Evanđeljima te istaknuli važnost štovanja Blažene Djevice Marije kao naše zagovornice i one u kojoj svaki čovjek može naći nadahnuće za požrtvovnost, strpljivost i uspjeh u radu.

Učenici su vrlo otvoreno i angažirano pristupili ovom projektu i pokazali zainteresiranost za nove spoznaje i susrete. Radujemo se daljnjoj suradnji s učenicima iz Osnovne škole Koprivnički Ivanec i s nestrpljenjem očekujemo naš idući online susret, novu priliku da se bolje upoznamo i zajednički učimo, istražujemo na jedan vrlo kreativan i inovativan način.

Andrijana Petrović