preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Mato Lovrak" Nova Gradiška

Login
Osobna karta škole

Sandučić povjerenja

Društvene mreže


Školska knjižnica

Radovi mladih novinara

UDŽBENICI

RED BUTTON

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

CARNet
Glazbeni odjel

Ja i sva moja lica

Školska prehrana

Nove rubrike

Logo naše škole

Korisno

Priloženi dokumenti:
opcinaGrad.ppsx

Skole.hr
Brojač posjeta
Ispis statistike od 22. 1. 2010.

Ukupno: 936597
Ovaj mjesec: 2554
Danas: 134
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Povodom Međunarodnog dana sporta - Intervju sa Sašom Keserom: “U zdravom tijelu zdrav duh!”
Autor: Sanela Jurić, 25. 5. 2022.

Međunarodni dan sporta obilježava se svake posljednje srijede u mjesecu svibnju kao velika svjetska sportska manifestacija kojom građani diljem svijeta iskazuju svoj pozitivni stav prema tjelesnom vježbanju, aktivnom i zdravom načinu života.
Ovom prigodom članovi školske Novinarske skupine razgovarali su s nastavnikom tjelesne i zdravstvene kulture Sašom Keserom  kako bi više doznali o sportu, školskim sportskim uspjesima i tjelesnom vježbanju važnom za ljudsko zdravlje, ali i motivirali djecu i odrasle za aktivnije bavljenje sportom.


1.Profesor ste tjelesne i zdravstvene kulture. Vole li djeca sport? Naginju li sportskim sposobnostima i vještinama više djevojčice ili dječaci?

Djeca u velikoj mjeri vole sport i vesele se dolasku u sportsku dvoranu. Određeni broj učenika se ipak toliko i ne veseli sportu možda iz razloga jer dovoljno dobro ne poznaju dobrobiti sporta za zdravlje čovjeka ili im se jednostavno predmet TZK ne sviđa.

U principu učenici koji su već selekcionirani u neki od sportova u klubovima jako vole sport i vesele se svakom novom sportskom izazovu. I djevojčice i dječaci naginju sportskim sposobnostima, doduše nešto ipak malo više dječaci.

 

2.Postoji li kakvo uvriježeno mišljenje da su neki sportovi više za djevojčice,  dok druge (sportove) radije biraju dečki?

 

Pa recimo nogomet se oduvijek smatrao „muškim“ sportom. Iako danas u svijetu postoje i ženski nogometni klubovi i natjecanja dok, recimo, ples kao sport se možda više smatra „ženskim“ sportom iako i muški plešu, i to vrlo dobro.

3. Jesu li današnja  djeca, ali i odrasli, svjesni važnosti sporta za svoj psihofizički razvoj?

Današnja djeca u velikoj mjeri definitivno nisu svjesna koliko sport nudi dobrobiti na naše zdravlje. Puno se o tome priča u javnosti, puno se spominje po medijima, od razno raznih bolesti koje su usko povezane s nedovoljno kretanja i bavljenja sportom pa do svih pozitivnih učinaka na psihofizički razvoj mladog čovjeka koje sport nudi. Jer, ipak, ne kaže se uzalud: “U zdravom tijelu zdrav duh!“

4. Kako Vi kao učitelj, potičete učenike na bavljenje sportom?

Ja jednostavno obožavam sport i mislim da i svojim pristupom sportu mogu biti poticaj učenicima da se ili uključe u neki od sportova u klubovima koji participiraju u našem gradu ili da se priključe izvannastavnim aktivnostima koje održavamo u našoj školi, od nogometa, odbojke, badmintona, ali i ostalih sportova na koja idemo s našim učenicima na školska natjecanja, kao što su rukomet i atletika. Odaziv djece je polovičan, najviše je u nogometu, nešto učenika se priključi rukometnoj ekipi i određen broj učenika se priključi atletskoj ekipi. Ostali učenici ne iskazuju baš preveliku želju da se pridruže nekoj od sportskih sekcija u našoj školi.

Do kraja školske godine imamo u planu održati turnir natjecanje u malom nogometu, zapravo ga već i provodimo dok bi finale tog turnira između 5.i 6. razreda te između 7.i 8. razreda bilo na dan obilježavanja Dana škole koji nam je ove godine 17.6. I na taj dan ćemo održati i revijalnu odbojkašku utakmicu, u planu je pozvati učenice iz Osnovne škole Matija Gubec iz Cernika.

 

5. U kojem sportu (sportovima), prema dosadašnjim rezultatima (s natjecanja, npr.) su naši učenici najuspješniji?

 

Do sada se atletika pokazala kao sport u kojem su učenici najuspješniji. I rukometaši su unazad par godina postizali jako dobre rezultate te stolni tenis također nastupom i na državnoj razini prije par godina.

6. U školi ste jedno vrijeme postavili  tzv. samostojeću lutku za boks – kako su učenici reagirali? Kako ste i zašto došli na tu ideju?

Ideja je došla spontano kroz razgovor s nastavnicom iz TZK – a,  Aleksandrom. Razgovarali smo što bi mogli od sprava uzeti da i pod odmorom učenicima bude zanimljivo  i korisno pa smo tako došli na ideju vreće za boks koja se pokazala kao dobra investicija jer su učenici dolazili u hol škole i udarali u vreću i na taj način se rješavali i stresa i svoju negativnu energiju „iskaljivali“ na vreći. Nažalost, nije dugo potrajala jer je pukla (pokušat ćemo nabaviti drugu).

 

7. Pri treniranju i izvođenju sportskih vježbi, dolazi ponekad i do ozljeda učenika, igrača. Mogu li se one (bar katkad) prevenirati? Što savjetujete učenicima?

Tu i tamo se zna dogoditi kakvo uganuće ili istegnuće, ali ništa strašno i opasno.

Prevencija je samo jedna, dobro odrađene opće pripremne vježbe i dovoljno redovite tjelovježbe kako bi općenito lokomotorni sustav postao jači i otporniji.

8. I za kraj, što želite poručiti djeci/mladima povodom Međunarodnog dana sporta?

Bavite se sportom što je više moguće, budite na svježem zraku što je više moguće. Raznovrsna prehrana je, također, vrlo bitna. I na kraju, nemojte da vam današnji poroci budu uteg i otegotna okolnost da se ne bavite sportom.

 

Intervju proveli: Članovi Novinarske skupine 7.c razreda

Voditeljica: Sanela Jurić, prof.

Fotografije: Vedran Šperanda





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju