Školsko natjecanje „Graničari“ Ljupina 2022.
Autor: Irma Arbutina Đikić, 21. 6. 2022.

Petak 17. lipnja 2022. godine s posebnim je nestrpljenjem dočekan u Područnoj školi Ljupina. Naime, taj dan u sportskom ozračju obilježen je Dan škole organizacijom školskog natjecanja učenika trećih razreda u popularnoj igri Graničar.

Školsko natjecanje na ljupinski način nazvano „Graničari“, zamišljeno je, a i uspješno provedeno, kao sportski susret, upoznavanje i druženje učenika budućih četvrtih razreda.

Učenici PŠ Ljupina, a posebno oni kombiniranog razrednog odjela 2. i 3. razreda, svoje su goste u 8 sati i 10 minuta dočekali na atraktivnom sportskom terenu NK „Slaven“ Ljupina.  Natjecanje je otvoreno pozdravnom riječju domaćina i zahvalama učiteljicama Ireni Bilić (3.a), Danijeli Ivanović (3.b), Đurđi Trupinić (3.c) i Bojani Kvakić (3.d) te njihovim učenicima na podržavanju ideje o organizaciji ovakvog natjecanja.

Svoje umijeće igranja ove skupne sportske igre u deset utakmica tijekom dva sata odmjeravalo je pet ekipa sastavljenih od učenika spomenutih razrednih odjela. Predstavnici razreda nasumično su izvlačili nazive ekipa i sasvim slučajno ostvarili istovjetan poredak pa je tako ekipa 1 bila sastavljena od učenika 3.a, ekipa 2 od učenika 3.b, ekipa 3 od učenika 3.c, ekipu 4 činili su učenici 3. d, a učenici 2. i 3. l bili su u sastavu ekipe 5. Odmjeravanje snaga u svakoj utakmici bilo je neizvjesno i uzbudljivo, budući da su malobrojnije ekipe mogle na početku utakmica koristiti tzv. „živote“ i to onoliko „života“ koliko su imale manje igrača od protivnika.

Pravila natjecanja „Graničari“  osmislio je učitelj Ivica Đikić, a sve su ekipe upoznale tzv. propozicije  nekoliko dana prije dolaska na sportski teren. Učitelj Ivica je na natjecanju preuzeo ulogu suđenja pa je imao priliku i dosuđivanja žutih kartona! Vjerni i glasni navijači s tribina bili su njegovi učenici 1. l razreda, ali i prijatelji te roditelji malenih Ljupinaca.

Budući da se turnir igrao prema sistemu „svatko sa svakim“ prema Bergerovoj tablici, a pobjede su donosile po jedan bod, ukupni poredak na ljestvici odredio je međusobni susret pojedinih ekipa. Prva tri mjesta, diplome i nagradne lopte pripala su ekipama 3.a, 3. b i 3. d razreda, a zahvalnicama i slatkišima nagrađeni su učenici 2. i 3. l te učenici 3. c  razreda.

Školsko natjecanje „Graničari“ Ljupina 2022. sudionicima i gledateljima ostat će u uistinu lijepom sjećanju, a dokaz tome je želja da ovakav turnir preraste u tradicionalnu manifestaciju koja će u godinama koje prethode pomagati zbližavanju učenika matične i područne škole.

Riječima zahvale našoj ravnateljici, gospođi Vesni Lončar- Cindrić na osiguravanju prijevoza i zakuske natjecateljima, pomoćnom osoblju PŠ Ljupina (teta Ivini i teta Danijeli) na pomoći u pripremi osvježenja, učiteljici Bojani Kvakić na fotografiranju i izradi diploma, zahvalnica i natjecateljskih iskaznica, učiteljici Ireni Bilić na fotografiranju, upravi NK „Slaven“ Ljupina i njihovom domaru Kristijanu te roditeljima i učenicima PŠ Ljupina na podršci u radu i osiguravanju grickalica i sokova ovu vijest iz PŠ Ljupina privodimo kraju! Vidimo se i dogodine u Ljupini s nekim novim trećašima!

F O T O G A L E R I J A

Tekst: učiteljica Irma Arbutina Đikić