Radost Uskrsa
Autor: Sanela Jurić, 16. 4. 2014.

Uskrs, za nas učenike, velika proljetna čarolija. Bogat blagdanski stol, praznici kolači, jaja. Dirljivi susret s rodbinom koju dugo nismo vidjeli... Takvi su bili odgovori naših petaša kada smo ih upitali o tom velikom kršćanskom blagdanu. U nastavku pročitajte što smo još saznali od petaša o uskrsnim radostima.

Volimo Uskrs jer je to najvažniji kršćanski blagdan, slavimo uskrsnuće Kristovo. Sa svojim obiteljima rado ga slavimo odlaskom na svetu misu i zajedničkim molitvama.

Za Uskrs se mi djeca najviše veselimo jajima. Bojamo ih i šaramo na razne načine. Najviše volimo ukrašavati pisanice sa svojim bakama koje to čine na domaći, tradicionalan način, „lukovom“ bojom.  Ponekad ih ukrasimo i cvijetom ili listom. Nama djeci posebna je radost kada na livadi (dok tražimo odgovarajuće cvjetove kojima ćemo ukrasiti jaja) pronađemo djetelinu s četiri lista jer to dijete, prema narodnom vjerovanju,  nadalje prati sreća. I to su nam rekle naše bake.

Naše mame kažu da jaja ljepše i urednije izgledaju kada se šaraju umjetnim bojama, ali bake se s tom tvrdnjom ne slažu. Osim toga, bake kažu kako stariji način šaranja pisanica ima neke čari. A i jaje obojano prirodnom lukovom bojom, zdravije je, ističemo mi, držeći stranu naših dobrih starih baka.

Prava uskrsna čarolija započinje na samo uskrsno jutro, kada na stolu osvanu slatki kruh te razne pletenice, golubice i pogače različitih oblika  koje su zajedno izradile vrijedne ruke naših baka i mama.

Petaši su nam za kraj našeg druženja poželjeli radosne praznike i nadolazeće blagdane, da ih provedemo u sreći obiteljskog doma, okruženi dragim ljudima. Mi im zahvaljujemo na ugodnom razgovoru i lijepim željama i ovim putem svima čestitamo nadolazeći blagdan, Uskrs!!

Tekst: Novinari, Sanela Jurić, prof.