Učimo da ne zaboravimo
Autor: Irena Barić, 18. 6. 2014.

Udruženje obrtnika Slavonskog Broda  pokrenulo je projekt „Budi majstor „ koji se provodi pod pokroviteljstvom Brodsko – posavske županije. Dio projekta pod nazivom „Učimo da se ne zaboravi“ je  terenska nastava koja se održava po školama. U dvorištu naše škole 16.lipnja učenici su imali priliku vidjeti, ali i sudjelovati u aktivnostima koje su pripremili:kovač -majstor Žambok, potkivač -  Marko Ećimović, mali od potkova – Ivan Babić, vozač ili „ visokosjedeći pod rep gledeći gospodin“ – Mirko Milec i majstori kočijaši – Tomislav Lucić i Josip Bošnjak.

Naši učenici su tako imali priliku upoznati staru kovačku radionicu, način na koji se kuje novac, ali i potkiva konj. Imali su priliku voziti se kočijom u školskom dvorištu, ali i naučiti nešto novo o konjima -toj plemenitoj životinji i neizostavnom dijelu baštine naše lijepe Slavonije.

Prikazanim aktivnostima želi se postići pozitivno ozračje oko zanatskih djelatnosti kod školske djece, motivirati učenike na aktivno osobno sudjelovanje , ali i oživjeti stara zaboravljena zanimanja te tako pružiti sliku povijesti obrtništva. Predsjednica Udruženja obrtnika Slavonski Brod Anka Šakić izrazila je zadovoljstvo načinom provođenja projekta.

Sudeći po interesu naših učenika,znatiželji i načinu sudjelovanja u aktivnostima ovaj projekt je pun pogodak!

Tekst: Irena Barić, učiteljica
Foto: Vedran Šperanda, knjižničar & Ivica Brlić, prof.