Ljupinska izložba „Jeseni,hvala!“
Autor: Irma Arbutina Đikić, 13. 10. 2014.

Ovogodišnja svečanost kruha i dana zahvale za plodove zemlje u Područnoj školi Ljupina  protekla je u znaku izložbe učeničkih radova, ukrasnih tikvica, zrnja i jesenskih plodova.

Unatoč tomu što su posjetitelji izložbe bili isključivo ljudi sela koji spomenute plodove pronalaze i ubiru na svojim plodnim njivama, na službenom otvorenju 10. listopada 2014. godine, pozvani su na trenutak zastati pored izložaka i pogledati ih očima djeteta-očima punih divljenja i zahvalnosti. Učenički radovi upravo su svjedočanstvo činjenice kako oči djeteta u svemu što ih okružuje pronalaze ljepotu. Autori radova učenici su Područne škole Ljupina, a velika djela malih ruku nastala su na satovima likovne kulture ili, pak, dodatne nastave prirode i društva. Crteži su rađeni tehnikom olovke, crnog flomastera ili tuš-pera, a grafike nastale tehnikom plošnog tiska, zapravo su otisci prirode-lišća, jabuka, grožđa (prstići) ili klasja (štapići za uši).

Kako bi izložbu mogao vidjeti što veći broj posjetitelja, školska vrata bila su otvorena i u dane vikenda, točnije nakon nedjeljne svete mise jer se, već tradicionalno, povezala nedjelja zahvalnosti u mjesnoj crkvi s proslavom u školi. Tako su školski hodnik i dvoranu, u kojoj je bila priređena i zakuska, ispunili , ne samo, članovi obitelji naših učenika, nego i drugi zainteresirani mještani koji nisu imali priliku biti na samom otvorenju izložbe.

U sklopu izložbe simboličnog naziva „ Jeseni, hvala!“, posjetitelji su imali priliku pogledati i prigodni program mlađih učenika Scenske družine te sudjelovati u zahvalnoj molitvi i blagoslovu brojnih plodova marljivih ruku mama i baka, koju je predvodio župnik Ivan Štivičić, upravitelj župe Kraljice sv. Krunice Nova Gradiška-jug.

Na kraju obilježavanja ovogodišnjih dana zahvale, uistinu možemo biti zahvalni , ne samo na brojnim plodovima i darovima jeseni, već i na velikom odazivu mještana, njihovoj podršci i suradnji.

Tekst: učiteljica Irma Arbutina Đikić

Fotografije: Karolina Klarić