« Ožujak 2024 »

Planinarski izlet na Gračanicu

U nedjelju, 12. listopada, naši su planinari (neki već po drugi put!) krenuli na pravu terensku nastavu, u obilazak kule Gračanice. Boraveći u prirodi te uživajući u ljepotama slavonskoga kraja na najbolji su način iskoristili taj, za listopad, neuobičajeno sunčan i topao dan.

Na izlet se prijavilo 19 učenika planinara petog, šestog i sedmoga razreda. Učenici planinari, u dogovoru s voditeljicom aktivnosti, nastavnicom Marinom Ćalušić, sastali su se pred školom u 8.45. te, u pratnji nastavnika, Aleksandre Pilipović, Helene Barišić, Ivice Brlića i Ivana Ćalušića organizirano biciklima krenuli do sela Baćindol.

Nakon nešto više od sat vremena vožnje, uslijedio je početak njihovog pravoga planinarskoga puta - ispred crkve u Baćindolu u 10.10 sati. Ostavivši bicikle i „naoružavši se“ dobrom opremom i voljom, pješačili su punih sat vremena do kule Gračanica. Nakon kratkog predavanja nastavnice Marine Ćalušić, učenici su slobodno vrijeme iskoristili za razgledavanje Gračanice, odmor i fotografiranje.

Točno u podne uslijedio je povratak prema selu Baćindolu. U 13.10.,stigavši do baćindolske crkve, nastavljaju svoj put vozeći se biciklima do Nove Gradiške. Puni lijepih dojmova dolaze u Novu Gradišku u 14.30.

Kula Gračanica nalazi se na zapadnim obroncima Požeške gore oko 2 250 m (zračne linije) sjeveroistočno od sela Baćindola na 402 m nadmorske visine.

Utvrda Gračanica potječe iz kasnoga srednjega vijeka. Zaštićeno je kulturno dobro u Republici Hrvatskoj. Zaštitni konzervatorski radovi na utvrdi Gračanica – Lehowacz započeli su 2009.g.

Pisani povijesni izvori o utvrdi Gračanici potječu s početka 16. stoljeća. Brojna arheološka istraživanja potvrdila su pretpostavke o postojanju ranije gradnje, 12. ili 13. stoljeće. Plemićka obitelj Deževića iz Cernika dobila je pisanu potvrdu o posjedovanju utvrde od kralja Ludovika II. Jagelovića početkom 16.st.  Za vrijeme osmanlijske vladavine pretpostavlja se kako je utvrda bila kraće vrijeme u uporabi.

Utvrda Gračanica bila je zapuštena sve do 2009.g. kada su članovi HPD „Strmac“ pokrenuli inicijativu za njenu obnovu. U suradnji s Gradskim muzejom Nova Gradiška počela je obnova kule. Veliku podršku pružaju i članovi ekološke udruge „Izvor“ kao i Ministarstvo kulture RH.

Interaktivni panoramski pogled na utvrdu Gračanica:

Učenicima se ovakav način putovanja jako svidio i jedva čekaju slijedeći planinarski izlet. Iako su dva učenika imala problema u vožnji biciklom, ostali učenici su biciklističko – planinarsku turu odradili za „čistu peticu“!

Ljepotu prirode, biljnog i životinjskog svijeta, naši su planinari bilježili fotoaparatom te poželjeli podijeliti sa svojim prijateljima. U fotogaleriji pogledajte što su sve zabilježili.

Za web uredili: Novinarska grupa, Sanela Jurić, prof.
Fotografije: Marina Ćalušić, prof,  Ivica Brlić, prof.