« Ožujak 2024 »

Lovrakovci čitali ljubavnu poeziju (akcija „Cijeli grad čita“)
Autor: Sanela Jurić, Vedran Šperanda, 23. 10. 2014.

Zaljubljenici u pisanu riječ, čitanje i poeziju, danas su istinski uživali prolazeći ulicama svoga grada. Drugu godinu zaredom Gradska knjižica Nova Gradiška, u suradnji sa školskim knjižničarima i učiteljima, provodi, akciju “Cijeli grad čita“. I naši učenici stiholjupci rado su se odazvali pozivu. U pratnji školskoga knjižničara Vedrana, i s omiljenom zbirkom ljubavne poezije u ruci (u skladu s ovogodišnjim motom Mjeseca hrvatske knjige), uputili su se prema središtu grada.

Nakon službenoga otvorenja akcije (koji se zbio ispred caffe bara Toxic), knjižničari i učenici uputili su se na određene punktove u centru grada.  Učenici OŠ „Mato Lovrak“ sa svojim su knjižničarom odabrali lokaciju ispred The Corner Puba, gdje su imali zadatak animirati slučajne prolaznike za sudjelovanje u današnjem događaju. Prolaznici, koji su podržali akciju, odabrali bi pjesmu iz jedne od ponuđenih zbirki ljubavnih pjesmama i pročitali je naglas, te tako potvrdili svoje sudjelovanje u akciji „Cijeli grad čita“.

Unatoč lošem i prohladnom vremenu, sugrađani su  u velikom broju sudjelovali u čitanju. Akcija je nastavljena u OŠ „Mato Lovrak“ gdje su se učenici i nastavnici također srdačno odazivali te čitali najljepše ljubavne stihove.

Ovim događajem naša je škola željela podržati glasno čitanje kao vještinu koja se, nažalost, u današnje doba suvremene tehnologije, često zanemaruje. Bila je ovo i prava pralika da na ovakav, prigodan način obilježimo i Međunarodni dan glasnog čitanja. (23.10.)

Stoga, s radošću iščekujemo preostale aktivnosti koje knjižnice organiziraju povodom Mjeseca hrvatske knjige, i naravno, nadamo se novoj Akciji dogodine, čiji ćemo poziv za sudjelovanje opet rado prihvatiti!

Tekst: Vedran Šperanda, knjižničar, Sanela Jurić, prof.

Foto: Vedran Šperanda, knjižničar