« Ožujak 2024 »

Vatrogasci u gostima
Autor: Irma Arbutina Đikić, 18. 11. 2014.

Učenici 2.l razreda Područne škole Ljupina s nestrpljenjem su očekivali sat prirode i društva 18.studenoga 2014. Naime, upravo taj dan pripremali su se ugostiti „prave“ vatrogasce- osobe o kojima su, posebno rado, učili već neko vrijeme kroz sadržaje prirode i društva te hrvatskoga jezika.

I taj je dan došao! Sunčan i vrlo ugodan, unatoč kišom okupanoj noći. Sreći, ali i znatiželji i uzbuđenju, nije bilo kraja, tim više što je i velika većina njih pripadnik vatrogasne mladeži pri Dobrovoljnom društvu Ljupina!

Tijekom cijelog druženja s članovima Javne vatrogasne postrojbe Nova Gradiška, na licima ovih učenika izmjenjivali su se izrazi divljenja, čuđenja, zanosa i oduševljenja! Nije ni čudno, ipak su imali priliku družiti se i razgovarati sa zapovjednikom, gospodinom Sinišom Makovičićem, zamjenikom zapovjednika, gospodinom Ivom Pejakovićem, te mladim vatrogascima: Pavom Sivonjićem, Milanom Brkljačom, Hrvojem Horvatom i Matejom Houdekom.

Ovaj, uistinu lijep, susret započeo je u učionici gdje je učenicima najprije prezentirana oprema koju nose vatrogasci pri odlasku na intervencije. Potom su gosti odgovarali na pitanja koja su učenici pripremili, ali i prepričavali neke od opasnih dogodovština s terena. Tijekom obrade nastavnih sadržaja vezanih uz zaštitu od požara, učenicima je bila posebno zanimljiva činjenica kako se vatrogasci moraju spremiti pri žurnom pozivu u roku od 1 minute. Stoga su u hodniku imali pravu malu „vježbu“ brzog oblačenja i obuvanja jer je uslijedio odlazak u vatrogasno spremište DVD-a Ljupina, gdje ih je dočekalo parkirano vatrogasno vozilo. Uslijedila je vožnja naseljem, koju će učenici zauvijek pamtiti jer su imali priliku sjediti na mjestima ovih odvažnih ljudi, čuti glasanje sirene na vozilu te poslušati razgovor dvaju vatrogasaca posredstvom toki-vokija.

Nakon uzbudljive vožnje, učenici su upoznali opremu samog vozila te su se okušali u pokretanju hidrauličnih vatrogasnih kliješta te prskanju mlaznicama. Posebno oduševljenje izazvala je prezentacija rada mlaznice za pjenu te vodenog štita.

U znak zahvale i sjećanja na današnji dan zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Nova Gradiška, gospodin Siniša Makovčić, primio je simbolični dar od predstavnice 2.l razreda u Vijeću učenika-slikovnicu pod naslovom Zaštita od požara, koju su današnji domaćini izradili tijekom Mjeseca hrvatske knjige. Druženje je završilo pozivom na uzvratan posjet, koji će zasigurno biti realiziran!

Ovom prilikom, učenici 2. l razreda i njihova učiteljica Irma, najsrdačnije zahvaljuju današnjim gostima, članovima Javne vatrogasne postrojbe Nova Gradiška, kao i predsjedniku DVD-a Ljupina, gospodinu Zoranu Gazibariću te gospodinu Mladenu Figuriću, treneru vatrogasne mladeži, na ugodnim zajedničkim trenutcima te ostvarenoj izvrsnoj suradnji.

Tekst i fotografije: učiteljica Irma Arbutina Đikić