POSJET IZLOŽBI STARIH BOŽIĆNIH UKRASA
Autor: Natalija Golovrški, 19. 12. 2014.

Učenici sedmih razreda naše škole i njihova vjeroučiteljica Andrijana Petrović iskoristili su ovo predbožićno vrijeme za posjet izložbi starih božićnih ukrasa i čestitki u prostoru crkve svete Terezije Avilske.  Izložba je nastala u suradnji Župe BZBDM, Pučkog otvorenog učilišta „Matija Antun Relković“ i Udruge čuvara pučke baštine „Tkanica“.

S postavom izložbe učenike i njihovu vjeroučiteljicu upoznao je veliki poznavatelj i zaljubljenik u tradiciju novogradiškog kraja gospodin Milan Rosić.

Evo što je o izložbi zapisao sedmaš Leon Vincetić:

„Izložba je posvećena očuvanju pučke kulture u Novoj Gradiški. Prikupljeno je nešto starih božićnih ukrasa iz davnih vremena. Gospodin Milan Rosić pripovijedao je o radionicama časnih sestara koje su održavane u prostoru današnjeg Doma zdravlja. Uz njihov su nadzor djeca koju su odgajale izrađivala različite ukrase. Te su se radionice zvale Spielschulle. Jedan od eksponata na izložbi su i jaslice stare preko 100 godina i primjerak viline kose, nakita koji je nekada bio vrlo skup i dragocjen i posjedovale su ga samo imućne obitelji. Najstariji ukras datira iz 1890.godine, a najstarija čestitka iz 1900.“

Bila je ovo prilika da se naši učenici upoznaju s tradicijom, kulturom i umjetnošću našega kraja, ali i s prekrasnim ugođajem kojim odiše Sveta Terezija,  najstariji objekt u našem gradu.

Tekst: Natalija Golovrški, prof. i Leon Vincetić, 7.c

Fotografije: Bruno Šajfar, 7.c