« Ožujak 2024 »

Osmaši u Vukovaru
Autor: Natalija Golovrški, 17. 11. 2015.

U organizaciji Memorijalnog centra Domovinskog centra Vukovar, a pod pokroviteljstvom Ministarstva branitelja Republike Hrvatske, učenici osmih razreda naše škole u pratnji svojih razrednika (Helene Barišić, Saše Kesera, Snježane Odobašić i Natalije Golovrški) i prof. povijesti Marine Ćalušić  posjetili su Vukovar, Grad Heroj.

Cilj projekta Posjet osmih razreda Vukovaru jest učenike osmih razreda iz svih krajeva Hrvatske kroz dvodnevni posjet Vukovaru učiti o vrijednostima Domovinskog rata i Bitke za Vukovar. Posjet uključuje održavanje predavanja o Domovinskom ratu u skladu s nastavnim programom predmeta Povijest za osme razrede, obilazak svih mjesta sjećanja vezanih za Domovinski rat, prenošenje poruke mira, prihvaćanja različitosti i suosjećanja kroz Školu mira i radionice.

Prvoga dana posjeta Vukovaru učenici su u prostoru Memorijalnog centra slušali dva vrlo korisna i zanimljiva predavanja o Domovinskom ratu, njegovim uzrocima i posljedicama te ratnim danima u Vukovaru i  posjetili Mjesto sjećanja Vukovarsku bolnicu. U šetnji gradom zaustavili su se i kod središnjeg križa na ušću Vuke u Dunav. Izuzetan  doživljaj i susret s kulturnim i povijesnim znamenitostima omogućeno im je i kroz posjet i obilazak dvaju muzeja, Muzeja grada Vukovara (smještenom u novoobnovljenom dvorcu Eltz) i Muzeja vučedolske kulture. Večernje sate učenici su proveli u međusobnom druženju .

Drugoga su dana učenici obišli Memorijalni Vukovar: Trpinjsku cestu, Muzej branitelja Domovinskog rata, groblje, Ovčaru i Vojarnu, s poštovanjem se i suosjećanjem  poklonili  žrtvama rata u Vukovaru i braniteljima koji su svoj život položili za slobodnu Hrvatsku. U prostoru Vojarne u pratnji zaposlenih brigadira (ujedno i sudionika Domovinskog rata) razgledali su izložbu oružja, tenkova, brodova, sanitetskih vozila, zrakoplova i slušali edukativno predavanje o eksplozivnim sredstvima (minama). Posjet Vukovaru završio je na mjestu gdje je i započeo – u Memorijalnom centru predavanjem o vrijednostima mira i slobode. Predstavnice naše škole Marta Kekez i Ana Ćepić, zajedno s predstavnicima OŠ Antun Mihanović iz Nove Kapele i OŠ Dragutina Tadijanovića iz Slavonskog Broda, sudjelovale su u kvizu Živjeti Vukovar u kojem su pokazale sve ono što smo kroz dva dana u Vukovaru naučili.

Za web pripremile:

Tekst: Natalija Golovrški, prof.

Fotografije: Marina Ćalušić, prof.