« Ožujak 2024 »

Ljupinsko pokladno vjenčanje
Autor: Irma Arbutina Đikić, 10. 2. 2016.

Pokladni utorak 9. veljače 2016. godine u Područnoj školi Ljupina protekao je u znaku pokladnog vjenčanja mladenaca 3.l razreda-Vali i Mate.

Organizacija ovog događaja, koji svake treće godine privuče sve veći broj djece i mještana, tradicija je razrednih odjela učiteljice Irme. Pripreme su opsežne, a započinju nakon čitanja lektirnog djela Mate Lovraka „Vlak u snijegu, i gledanja istoimenog dječjeg filma. Jedan od prvih zadataka koji učenici dobiju izvlačenje je uloga mladenaca, kumova, djeverova, djeveruša, „roditelja“ mladenaca, svećenika i „čaje“. Veliku podršku malenim svatovima uvelike pružaju i roditelji učenika koji s učiteljicom dogovaraju detalje vezane uz uređivanje seoskog društvenog doma, pripremu zakuske, ali i tradicionalne „buklije“ u raznim dijelovima naselja. Kako niti jedan detalj nije zanemaren, pripreme uključuju i kupnju prstenja, izradu buketa i ukrasa za revere, ukrašavanje ružmarina, osmišljavanje govora „roditelja“ i malenih kumova te izradu zahvalnica i vjenčanih listova.

Brojni maskirani i nemaskirani uzvanici okupili su se tako u školskoj zgradi u 16 sati, poštujući protokol naveden u ranije podijeljenim pozivnicama.  Okupljene goste, pri tome, zabavljali su članovi Školskog tamburaškog orkestra Ljupina predvođeni učiteljem Ivicom Đikićem, koji su  mladoženju Matu pratili i dok je odlazio po svoju malenu mladenku Vali. Nakon kićenja kumova i djeverova te blagoslova „roditelja“ uslijedio je uobičajeni tijek slavonskog svatovskog veselja.  Vesela maskirana povorka uputila se u ljupinski Društveni dom gdje su okićeni i ostali svatovi. Sam čin pokladnog vjenčanja održan je na pozornici u točno 17 sati. U obredu su mladenci obećali pomagati jedno drugome tijekom školovanja te su razmijenili vjenčano prstenje koje će nositi kao uspomenu jedno na drugo. Nakon potpisivanja vjenčanih listova pokladnim imenima, uslijedilo je fotografiranje, a zatim i vožnja na „bukliju“. Iza, za ovu prigodu posebno ukrašenog, automobila mladenaca Ljupinom se provezla kolona od čak dvadeset i tri automobila. Po povratku u Društveni dom, mladenci su otplesali svoj prvi ples te s kumovima, djeverovima i „roditeljima“ nazdravili dječjim šampanjcem. Slijed daljnjih aktivnosti poznat je svakome onome tko je barem jednom bio u pravim slavonskim svatovima: molitva, večera, ples i veselje, rezanje torte , ples s mladom, bacanje buketa i podvezice-narukvice. Vali i Mato, baš kao i njihovi kumovi, djeverovi, „roditelji“, svećenik i „čajo“, više su nego odgovorno odglumili svoje uloge. Ono što nije bila gluma, svima je bilo očito-zarazno dobro raspoloženje mladenaca i malenih uzvanika.

Kako bi uspomena na ovaj pokladni dan vjenčanja zauvijek bila sačuvana, pobrinuli su se Karolina Klarić i knjižničar Vedran Šperanda koji su u svatovima bili u ulogama snimatelja i fotografa.

Ljupinsko pokladno vjenčanje primjer je vrlo uspješne suradnje Škole, roditelja i mještana te zasigurno ne bi bilo ostvareno bez nesebične pomoći i podrške jednih drugima.

Tekst: učiteljica Irma Arbutina Đikić

Fotografije: Vedran Šperanda, mag. knjižničarstva