Noć knjige 2016
Autor: Vedran Šperanda, 25. 4. 2016.

Drugu godinu zaredom, 22. travnja, u našoj se školskoj knjižnici održala jedinstvena manifestacija Noć knjige, u svrhu promicanja knjige, kulture čitanja, autora i izdavaštva. Jedinstvena je po povezivanju dva važna datuma Dan hrvatske knjige (22. travnja) i Svjetskog dana  knjige i autorskih prava (23. travnja) u jednu cjelinu.

Noć knjige 2016. u znaku je obilježavanja dviju velikih obljetnica u svjetskoj književnosti: 400 godina od smrti Williama Shakespearea i Miguela de Cervantesa, kao i 100. godišnjici od prvog objavljivanja Priča iz davnine Ivane Brlić-Mažuranić.

Upravo je 100. godišnjica objavljivanja Priča iz davnine poslužila svečanom otvorenju  Noći knjige u Gradskoj knjižnici Nova Gradiška. U prijepodnevnim satima su se u kvizovima iz Regoča i Šume Striborove te kreativnim radionicama okušali učenici 4.-ih razreda osnovnih škola iz Nove Gradiške i okolice, među kojima su bili i predstavnici naše škole.

Noć knjige je u ranim večernjim satima nastavljena u prostoru školske knjižnice naše škole gdje su okupljene učenike ugostile i u Noć knjige uvele pripadnice izvannastavne aktivnosti Mladi knjižničari. Najmlađi učenici imali su priliku upotrijebiti svoju maštu kako bi završili priču Vile (C. Perrault) na svoj način. Okupljanjem svih zainteresiranih učenika uslijedilo je Otvorenje Noći knjige 2016., dodjela priznanja za učenike koji su ostvarili najbolje rezultate u brzini čitanja te kratka okrjepa uz grickalice i sokove. Potom smo među prisutnima proveli Izbor najljepšeg školskog rukopisa, a za vrijeme ocjenjivanja rukopisa učenika, međusobno smo prepričavali školske anegdote koje su nas dobro nasmijale. Učenici s najljepšim rukopisom su nagrađeni prigodnim knjigama čime je ujedno i završena Noć knjige.

Velik posao u pripremi i provedbi ove manifestacije odradile su Mlade knjižničarke koje su zaslužile veliko HVALA.

Vidimo se i sljedeće godine!

Tekst i foto: Vedran Šperanda, mag knjižničarstva