« Ožujak 2024 »

Tradicionalna božićna priredba Područne škole Ljupina
Autor: Irma Arbutina Đikić, 30. 12. 2016.

U dupkom popunjenom Društvenom domu u Ljupini, u srijedu se, 28.prosinca 2016. godine, održala jedanaesta po redu božićna priredba učenika i učitelja mjesne područne škole. Ta tradicionalna svečanost, vezana uz spomendan Nevine dječice, otvorena je, i ovaj puta, svojevrsnom himnom, pjesmom Od Božića do Božića u izvedbi vrsnih tamburaša-članova Školskog tamburaškog orkestra Ljupina, i zbora Scenske družine. Upravo ta pjesma zaštitni je znak ljupinskih božićnih priredbi i svake godine iznova povezuje školarce s brojnim posjetiteljima koji žele duh Božića što dulje zadržati u mislima i srcima.

Pod geslom Božić je vrijeme od ljubavi, na sceni su se, u gotovo jednosatnom programu, izmjenjivali zvonki zvuci tambura i ljupkih dječjih glasova, plesni pokreti i glumački pothvati. Tako je pozornica ljupinskog doma na samom početku pretvorena u sudnicu zahvaljujući jednom dijelu velike glumačke postave Scenske družine u igrokazu Suđenje Djedu Mrazu. No kako je ugledni sudac na Sjevernom polu, uspješno okončao parnicu o rastavi braka Bake Mraz i Djeda Mraza i donio rješenje za blagdansku krizu, program je nastavljen u veselijem tonu-plesnom točkom  Last Christmas  starijih članica Scenske družine.  I nakon što su se na sceni izmijenili brojni crveno-bijeli  likovi, srca gledatelja pokušali su osvojiti i raznježiti mlađi članovi Scenske družine igrokazom Božićna istina. U tomu su i uspjeli, ali uz pomoć zbora i tamburaša i najljepših zvuka tambura u bloku pjesama: Novogodišnja, U ponoć zvonce malo, Betlehemska sveta noć i Nebo daj oku.

Prije samoga službenog kraja  programa, voditeljica Tamara zahvalila je, u ime učitelja i učenika, svima onima koji su nesebično pomogli u realizaciji priredbe: roditeljima, zbog okrijepe nakon nastupa i razumijevanja za brojne probe, vlč. Ivanu Štivičiću i djelatnicama T.O. „Paun“ na posudbi haljinica, ljupinskim vatrogascima na grijanju (drvima i toplim zimskim napitcima), ali i svima onima koji iz godine u godinu u sve većem broju dolaze podržati rad učenika i učitelja Područne škole Ljupina. A kako je ovo blagdansko vrijeme i vrijeme darivanja, simbolične znakove pažnje za osmogodišnu odanost i uspješan rad  u Scenskoj družini osmašicama Nikolini Gazibarić i Marijani Banović uručila je učiteljica Irma. Učitelj Ivica Đikić simboličnim poklonom zahvalio je i tamburašu Mateju Štefancu za šest uspješnih godina provedenih u orkestru,  jer Matej, zbog brojnih obveza, prestaje biti aktivni član Školskog tamburaškog orkestra Ljupina. Odlična suradnja mjesnih vatrogasaca i škole dokazana je i darom iznenađenja DVD-a Ljupina-vrtlarskim alatom u vrijednosti od 300 kuna, pa će i rad izvannastavne aktivnosti Hortikultura, pod vodstvom učitelja Miroslava Ruškana, biti uvelike olakšan i poboljšan!

Brojni posjetitelji te izvođači zapečatili su druženje simboličnom okrjepom uz zvuke omiljenog nam instrumenta-tambure i pjesmu Božić je vrijeme od ljubavi!

Tekst: učiteljica Irma Arbutina Đikić