Učenici predmetne nastave obilježili Mjesec vatrogasaca
Autor: Irena Barić, 1. 6. 2017.

U proteklom mjesecu svi odjeli predmetne nastave na jednom satu razrednika obilježili su Mjesec zaštite od požara i Mjesec vatrogasaca.

Učenici 5.razreda upoznali su važne povijesne kulturne, humanitarne i političke događaje u koje su bili uključeni vatrogasci našeg grada od osnutka DVD-a u Novoj Gradiški do danas.

Učenici 6.razreda educirali su se o pravilnom načinu rukovanja mobitelom i drugim računalnim uređajima kako bi prevenirali požar, a isto tako o prepoznavanju požara dimnjaka i postupku ako se dogodi požar dimnjaka. Upoznali su vatrogasnu djelatnost na području Republike Hrvatske.

Učenici 7.razreda upoznali su način djelovanja Međunarodne vatrogasne organizacije CTIF, kao i vatrogasna djelovanja u situacijama diljem svijeta s posebnim naglaskom na djelovanje svih interventnih službi u terorističkim događajima. Upoznali su i projekt NASE o istraživanju požara u svemiru.

Učenici 8.razreda upoznali su se s načinima školovanja za vatrogasca i vatrogasnog tehničara, te dijelovima gospodarstva u kojima je potreba za vatrogascima.

Kako vatrogasci,  danas ne gase samo požare, nego je njihova pomoć potrebna u brojnim drugim događajima, od cestovnih, željezničkih i avionskih nesreća, prirodnih nepogoda i katastrofa, ekoloških katastrofa i terorističkih djelovanja, u svijetu je sve veća potreba za intervencijskim službama, ne samo profesionalnim, nego i volonterskim. Učenici su pozvani na razmišljanje o uključivanje u rad različitih društvenih i humanitarnih organizacija u našem gradu. Na taj način bi se korisno uključili u život društvene zajednice i tako doprinijeli kvaliteti svog života, ali i života ostalih  žitelja našega grada.

Predavanja su održana u prostorijama DVD-a Nova Gradiška, ili u učionicama u našoj školi, ovisno o rasporedu sati pojedinih odjela.

Predavanja je pripremila i održala učiteljica Irena Barić, vatrogasna časnica.

Tekst i foto: Irena Barić, učiteljica