« Ožujak 2024 »

Svjetski dan jabuka
Autor: Ivana Franić Galik, 20. 10. 2017.

Tradiciju obilježavanja Dana jabuka 20.listopada započela je 1990.g. u Londonu organizacija Common Ground. Cilj je bio promicanje njenih zdravstvenih kvaliteta i demonstracije mnogobrojnih sorti jabuka koje se u Engleskoj uzgajaju. Jabuka je predstavljena kao simbol fizičke, kulturne i genetske raznolikosti koju je neophodno čuvati.

S vremenom su tradiciju obilježavanja Dana jabuka i u drugim dijelovima svijeta prihvatile brojne škole, restorani, organizacije i udruge. Na taj način promiču važnost jabuke u prehrani i zdravlju ljudi.

Jabuka se ubraja među najkorisnije namirnice za zdravlje organizma. Stoga je potrebno svaki dan pojesti jednu jabuku jer ona osvježava, gasi žeđ i jača

imunološki sustav organizma.

Povodom Svjetskog dana jabuka, u četvrtak, 20.10.2017.g. učiteljica Darija Mikić u pratnji asistentice učiteljice Marije Bradašić Mikolčević povela je učenike 6.a razreda u posjet Općoj bolnici Nova Gradiška. S košarom punom jabuka posjetili su Dječji odjel, Odjel ginekologije i Rodilište te trudnicama i bolesnicima dijelili te rumene jabuke.  U bolnici su ih dočekali i kroz odjele proveli dr. Dubravka Klobučar i ginekolog Marijan Jukić. Učenici 5.a razreda Borna Bošnjak, Marko Bošnjak i Leon Vidić izveli su predstavu „Drvo ima srce“. Za odlično izvedenu predstavu učenici su nagrađeni velikim pljeskom.

Pošto je ovo 14.-ta godina za redom od kako učiteljica Darija povodom Dana jabuka u suradnji s dr. Dubravkom organizira posjet bolnici, novinarka Sanja Bukvić obavila je s njima intervju.

Na kraju su druženje nastavili u opuštenoj atmosferi uz malu zakusku.

Hvala dr. Dubravki Klobučar što je i ovaj put omogućila učenicima posjet odjelima Opće bolnice Nova Gradiška!

Tekst: Ivana Franić Galik, učiteljica

Foto: Darija Mikić, učiteljica