Tradicionalna dvodnevna svečanost kruha
Autor: Irma Arbutina Đikić, 23. 10. 2017.

Učenici Područne škole Ljupina i ove su godine, četrnaesti puta zaredom, svojim mještanima priredili dvodnevnu svečanost u čast kruha.

Već tradicionalno, proslava Dana kruha i zahvalnosti za brojne plodove zemlje započela je petkom, 20. listopada u školskoj dvorani, a završila 22. listopada ,na nedjeljom misnom slavlju u mjesnoj crkvi svetog Blaža.

Svečanost kruha prigoda je za kušanje zamamnih, raznovrsnih  krušnih  proizvoda i kolača, ali i za izraz zahvale maštovitim majkama i bakama bez čijih marljivih ruku ove svečanosti ne bi niti bilo. Zahvaljujući njima, pred očima okupljenih posjetitelja i ove su se godine prostirali brojni plodovi i darovi jeseni, no središnje mjesto pripalo je, ipak, daru nad darovima-običnom i svakodnevnom kruhu! U prigodnom programu učenici su roditelje i mještane podsjetili na put od polja od pekarnica, u sjećanja im prizvali zvuk mlinskoga kola te ih potaknuli na uživanje u raskoši i darovima jeseni kojima smo okruženi. Ovogodišnjim prinosom darova, jednostavnih sastojaka bez kojih nema kruha, progovorili su o potrebi zajedništva, o mudrosti koja je potrebna za pristupanje ljudima otvorena srca-bez osude, o važnosti pronalaženja prave mjere u svemu, o važnosti shvaćanja kako je čovjek velik onoliko koliko je velik u sitnicama te naposljetku o nužnosti i neophodnosti jednostavne namirnice-kruha. Posvetnu molitvu predvodio je vlč. Ivan Štivičić, župnik Župe Kraljice svete Krunice, koji se okupljenim vjernicima također obratio prigodnim riječima.

Ostatak ukusnih proizvoda nakon zajedničkog blagovanja, roditelji učenika razdijelili su  starijim i nemoćnim mještanima. Zahvaljujući tome, ovogodišnja svečanost kruha u Ljupini ponovno je imala humanitarni karakter.

Tekst: učiteljica Irma Arbutina Đikić

Fotografije: Danijela Kolić