« Ožujak 2024 »

Našu školu posjetio je Dabar
Autor: Vedran Šperanda, 23. 11. 2017.

U tjednu od 13. do 17. studenog u našoj školi boravio je Dabar,  međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja. Natjecanje Dabar je osmišljeno kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka koje su napisali stručnjaci iz pedesetak zemalja. Iako se rješavanje zadataka temelji na informatici, mogli su se rješavati i bez informatičkog predznanja.

Za učenike osnovnih škola natjecanje je bilo organizirano u 4 kategorije:

MikroDabar – učenici 1. i 2. razreda

MiliDabar - učenici 3. i 4. razreda

KiloDabar - učenici 5. i 6. razreda

MegaDabar – učenici 7. i 8. razreda

Natjecanje se provodilo u školskom okruženju uz obavezno prisustvo učitelja koji je pazio na regularnost sudjelovanja. Za prijavu na natjecanje učenici su koristili svoj AAI@EduHr korisnički račun, kojim su se prijavljivali u sustav Loomen te rješavali zadatke za svoj uzrast. Neovisno o kategoriji, učenici su rješavali 15 izazovnih zadataka uz vremensko ograničenje od 45 minuta od otvaranja prvog zadatka na računalu. Uz računalo učenici su mogli koristiti samo papir i olovku, a zadaci su se rješavali individualno.

Organizator natjecanja za Hrvatsku je udruga "Suradnici u učenju" uz podršku Hrvatskog saveza informatičara, Visokog učilišta Algebra i CARNet-a.

Natjecanje se odvijalo pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Ove godine u natjecanju Dabar ukupno je sudjelovalo više od 120 učenika naše škole, u svim kategorijama natjecanja.

Uzbuđeno očekujemo rang liste s rezultatima.

Tekst i foto: Vedran Šperanda, knjižničar