« Ožujak 2024 »

Učenici 8. razreda posjetili spilju Lokvarku i Rijeku
Autor: Sanela Jurić, 30. 5. 2019.

Jednodnevni izlet učenika 8. razreda organiziran je 24. svibnja 2019. godine kada su učenici u pratnji svojih razrednica posjetili spilju Lokvarku u Gorskom kotaru, a potom nastavili putovanje autobusom do Rijeke gdje su im glavno odredište bili olimpijski bazeni na Kantridi.

Dolaskom u Lokve posjetili smo špilju Lokvarku, jednu od najljepših špilja hrvatskog krša. Spilja se sastoji od 6 etaža od kojih su prve 4 otvorene za posjetitelje. U pratnji stručnog vodiča učenici su se spuštali u spilju te u njoj proveli oko sat vremena. Učenici su iz izlaganja vodiča doznali da je spilja otkrivena davne 1911 godine. Duljina otkrivenog dijela spilje iznosi 1179 metara, a dubina 275 metara. Temperatura unutar spilje tijekom cijele godine iznosi oko 8 stupnjeva Celzijusa. Ukrasi u spilji nastali su taloženjem vapnenca kojeg voda donosi s površine, a proces nastajanja siga je jako dugačak (za 1 cm potrebno je da voda kaplje 100 godina).
Sljedeća postaja bila je Rijeka udaljena 45 minuta od Lokvi. U Rijeci je bilo dogovoreno kupanje na bazenima Kantrida. Učenici su ugodno proveli dva sata kupajući se ili šećući uz obližnju plažu Ploče. Iako je vrijeme bilo sunčano, (još uvijek niska) temperatura mora nije privukla ni one najhrabrije da se okušaju u kupanju u moru. Nakon kupanja uslijedio je ručak u riječkom Mc'Donaldsu. Potom su učenici slobodno vrijeme iskoristili za šetnju i razgledavanje grada. Bilo je ovo još jedno lijepo iskustvo za osmaše i, sigurno, na kraju osmogodišnjeg školovanja, jedna od najdražih uspomena koju će zauvijek sačuvati u sjećanju.

Za web pripremili: Novinarska skupina

Voditeljica: Sanela Jurić, prof.

Fotografije: Sanela Jurić, prof.; Tanja Špehar, prof.; Rebeka Akmačić, 8.c