Lucijaško svjetlo u Lovraku
Autor: Irena Barić, 13. 12. 2019.

Sveta Lucija se slavi 13. prosinca. Ova svetica zaštitnica je očiju i grla. Blagdan Svete Lucije u našem zavičaju obilježava se od 16.stoljeća.
Na dan svete Lucije sije se pšenica. Narodna vjerovanja  kažu da gustoća, boja i  sočnost izniknulih vlati  pšenice pretkazuju bolju  ili lošiju žetvu. Znači ako je gusta, pune boje i  čvrstih vlati bit će dobra žetva ili preneseno, vama će  biti bolja, zdravija i uspješnija godina.

Sveta Lucija je  tradicionalno „dičji (dječji) dan“ te se smatra  najstarijim dječjim  blagdanom na našim prostorima.

Za večer uoči svete  Luciju veže se običaj obilaska djece po kućama sa izdubljenim bundevama u kojima gori svijeća. Ukućani su ih darivali novčićima koje su stavljali kroz usta “luce”.

Kod nas se vjerovalo da su djeca božji blagoslov,  a u ovom običaju djeca su se smatrala i blagoslovom i donositeljima božićnog svjetla u kuću. Ukućani su se radovali posjeti “luca” i željeli da ih te večeri što više uđe u kuću kako bi njihov dom bio blagoslovljen.

U našoj školi, večer uoči svete Lucije, zasjala su Lucijaška svjetla. Neka podsjete djecu kako trebaju čuvati svoje oči i svoje grlo.

Lucijaško svjetlo je i naš mali doprinos očuvanju tradicije u našoj lijepoj Slavoniji!

Tekst i foto: Irena Barić, učiteljica