Učenici 2.-ih razreda na vanuučioničkoj nastavi
Autor: Sanela Jurić, 15. 3. 2022.

Učenici 2.a i 2.b razreda, u pratnji svojih učiteljica Ivane Franić Galik i Željke Zboril Ilić u srijedu, 9. ožujka, te učenici 2.c razreda u pratnji učiteljice Ivane Marković u četvrtak, 10. ožujka, pohađali su terensku nastavu u sklopu nastave Prirode i društva.
Učenici su promatrali kako se odvija promet na ulici, zaključivali tko su sve sudionici prometa te uočavali i razgovarali o prometnim znakovima.

Obišli su Željeznički kolodvor Nova Gradiška gdje su imali priliku vidjeti kako polazi vlak iz Nove Gradiške za Zagreb. Ponovili su da vlakovi prometuju željezničkom prugom i da mogu biti putnički i teretni. Prometnik je najavio i ispratio vlak, a zatim je razgovarao s učenicima. Zaključili su da vlakove dočekuju na peronu, da vlakom upravlja strojovođa, da odlazak i dolazak vlakova prate na voznom redu, da je za putovanje vlakom potrebno kupiti kartu, a osoba koja pregledava karte je kondukter. Prometnik je objasnio učenicima da crveno svjetlo na pruzi znači da vlak ne ide, a kada je zeleno, da uskoro dolazi vlak. Upozorio ih je da ne smiju prelaziti prugu jer prijeti opasnost od nailaska drugog vlaka. Učenici su prometniku postavljali različita pitanja na koja je prometnik strpljivo odgovarao. Pokazao im je svoju kapu i palicu s kojom pokazuje da vlak može krenuti.

Nakon toga učenici su obišli Autobusni kolodvor Nova Gradiška. Tamo su promatrali odlaske i dolaske autobusa te čitali iz kojeg smjera je došao autobus te kamo ide. Zaključili su da i autobusi polaze s perona te da autobusom upravlja vozač. Razgovarali su o tome kako autobusi prometuju cestom, a vlakovi tračnicama. Vozač autobusa je dao priliku učenicima da uđu u autobus i prošetaju njime. U autobusu su promatrali brojeve na sjedalima i zaključili da svaki putnik ima na karti broj sjedala.

Po povratku su učenici promatrali prometne znakove i uočavali znakove koje su u školi učili. Vanučionička nastava je trajala dva školska sata. Kada su se s učiteljicama vratili u učionicu, pričali su o dojmovima.
Bilo je to jedno novo i lijepo iskustvo koje bi, kažu, rado ponovili!

Za web pripremili: Novinarska skupina

Voditeljica: Sanela Jurić, prof.

Fotografije: Ivana Franić Galik, dipl.učitelj