Ekološki osviješteni: Učenici 8.b razreda sa svojom razrednicom uključili se u projekt Instituta „Plavi svijet“
Autor: Sanela Jurić, 25. 4. 2022.

Učenici 8.b razreda, potaknuti idejom razrednice Kristine Abramović, uključili su se u projekt Instituta „Plavi svijet“ (Institut za istraživanje i zaštitu mora osnovan još 1999. godine) s Lošinja koji djeluje na očuvanju morskog okoliša. Učenici su odlučili podržati rad Instituta tzv. usvajanjem dupina (https://www.plavi-svijet.org/pridruzitese/usvojite-dupina/) te na taj način omogućiti Institutu kontinuiranu provedbu obrazovnih aktivnosti, promicanje sveobuhvatne zaštite Jadrana i morskog okoliša uz podizanje svijesti šire javnosti ne samo na lokalnoj nego i na nacionalnoj razini.

Kako je veći broj tih osmaša već dugi niz godina dio Ekološke skupine u školi, a u svrhu ostvarenja zajedničkoga cilja, odlučili su, u obliku razredne štednje, kroz određeno vremensko razdoblje, reciklirati plastičnu ambalažu te prikupiti dostatna novčana sredstva za posvajanje dupina.

No, naši osmaši  smatraju da bi se ovaj projekt mogao još više razviti. Naime, kako u školi imamo posebnu kutiju za odlaganje plastičnih čepova (projekt je organiziran na nacionalnoj razini „Plastičnim čepovima do skupih lijekova” koji se prikupljaju za oboljele od leukemije i limfoma), planiraju, uz suglasnost određenog lokalnog trgovačkog lanca, postaviti kutije na ulazu u objekt kako bi i na taj način potaknuli građane na razmišljanje o važnosti odvajanja otpada i zaštiti okoliša, a ujedno bi učinili i veliko humanitarno djelo i pomogli onima kojima to zaista treba (https://hr.n1info.com/vijesti/sakupljanjem-plasticnih-cepova-pomozimo-oboljelima-od-leukemije-i-limfoma/).

Učenici osmog b razreda kao i njihovi roditelji, koji s velikim entuzijazmom podržavaju njihov projekt, nastojat će i dalje razvijati svoje ekološke ideje kako bi ih prenijeli ne samo na ostale učenike svoje škole, nego i na cijelu lokalnu zajednicu, pa i šire. Zato poručuju: Spasimo živote onima koji još mogu ozdraviti i krasiti ovaj svijet svojom ljepotom i prisutnošću. Nama malo, no drugima život znači!

Čestitamo im na ustrajnosti i ekološkoj osviještenosti!

Za web pripremili: Novinarska skupina

Voditeljica: Sanela Jurić, prof.

Fotografije: Kristina Abramović, prof.