Bijela roda „sletjela“ u školsku knjižnicu
Autor: Irma Arbutina Đikić, 18. 11. 2014.

Svatko tko u razdoblju od 17. studenog do 19. prosinca ove godine navrati u našu školsku knjižnicu, imat će priliku pogledati izložbu slikovnica malih ilustratora iz 2. l razreda Područne škole Ljupina. Izložba, u organizaciji učiteljice Irme i njenih učenika te uz tehničku podršku knjižničara Vedrana Šperande, nosi naziv  Ciconia Ciconia, lat. bijela roda, prema istoimenoj slikovnici koju je napisala i ilustrirala Andrea Petrlik Huseinović.

Izvorni tekst ovog djela s popisa lektirnih naslova za učenike 2. razreda osnovne škole, tijekom Mjeseca hrvatske knjige, čitali su i ilustrirali maleni Ljupinci. Izrazito motivirani za rad na ovom zadatku nisu bili samo zbog zabavnog crtanja, nego i zbog ideje stvaranja jedinstvenih slikovnica koje će moći posuđivati i čitati njihovi vršnjaci iz 2. a, 2. c i 2. d razreda, budući da školska knjižnica nema niti jedan primjerak ovog zanimljivog lektirnog naslova.

Pored, čak trinaest primjeraka ovog djela, učenike će dočekati i bijela roda na edukativnom dimnjaku-instalaciji koja objašnjava neke književno-teoretske pojmove (slikovnica, ilustracija, ilustrator), otkriva značenje riječi Ciconia Ciconia te upućuje učenike na naselje Čigoč (prvo europsko selo roda).

Tekst i fotografija: učiteljica Irma Arbutina Đikić