Ljupinski ples pod maskama
Autor: Irma Arbutina Đikić, 17. 2. 2015.

Pokladnim utorkom, već tradicionalno, u školskim klupama Područne  škole Ljupina sjede maskirani učenici-vile, vještice, čarobnjaci, vitezovi, kauboji, strašni gusari… Iznimka nije bio ni ovogodišnji utorak 17. veljače, inače posljednji dan trodnevnog ludovanja pod maskama.

Raznovrsne maske od samoga jutra nasmijavale su jedna drugu, no najveći smijeh ipak su izazvali maskirani učitelji i Zloćko, simbol đaćkih zločestoća i nestašluka. Ovogodišnjeg Zloćka izradili su učenici 2. l razreda uz pomoć  svoje učiteljice. Kako nalaže naša školska tradicija, Zloćko na kraju plesa pod maskama biva optužen i spaljen na lomači, zajedno sa svim dječjim lažima i lošim postupcima. Svaki učenik imao je, stoga, priliku iskupljenja za svoje „zločestoće“ pisanjem priznanja na papire koje je Zloćko ponio „u smrt“.

Maske su, zahvaljujući izvrsnom odabiru glazbe učitelja Ivice i animiranju učitelja Miroslava, „zapalile“ plesni podij školske dvorane. Trenutak ozbiljnosti, baš kako i dolikuje, nastupio je jedino u trenutcima oproštajno-osuđujućeg  govora učenice Lane.

Velikih suza za Zloćkom ove godine nije bilo, vjerojatno prema zaslugama. „Ispraćen“ je uz gromoglasan pljesak i vesele povike: „Gori, Zloćko!“ U nadi smo kako su s njim uistinu nestale i sve one male napasti koje ponekad napadnu učenike-izostavljanje zadaća, trčanje po hodnicima i učionicama, prepisivanje, laganje, optuživanje, tužakanje, neurednost…

Tekst i fotografije: učiteljica Irma Arbutina Đikić