U iščekivanju Uskrsa
Autor: Sanela Jurić, 3. 4. 2015.

Oslikavat će jaja, načiniti gnijezda od trave, pripremati se molitvom i postom, blagovati hranu s obitelji... neke su samo od brojnih izjava šestaša na spomen velikog kršćanskog blagdana, Uskrsa. Interpretirajući na satu prigodnu pjesmu povodom nadolazećeg blagdana, neizostavno je bilo priupitati ih kako se oni pripremaju za Uskrs.

Jako se veselim nadolazećem blagdanu – Uskrsu. Svake godine kupim ručno rađeni ukras, bilo to pile, jaje ili, pak, zec. S roditeljima i sestrom idem na misu i molim se za svoju obitelj, ali i za sve ljude kojima je teško. Na Veliku subotu s mamom i sestričnom bojam jaja. Na Uskrs, kao svako dijete, dobijem nekakav dar (nekad čak napišem maleni popis darova koje želim). Najviše volim  što tada cijela moja obitelj bude na okupu, zajedno ručamo na Uskrsni ponedjeljak kod moje tete, kao i za Uskrs.  Zbog svih tih lijepih doživljaja i uspomena svake godine radosno iščekujem Uskrs.

Jana Vidović, 6.c

U ove predblagdanske dane veselim se što ću imati više vremena za sebe i svoju obitelj.  Neću morati učiti i trenirati tih tjedan dana koliko mi traju školski praznici. Pripremat ću se za Uskrs: kupovati poklone obitelji, prijateljima i rodbini. Znam, neka djeca nemaju tu sreću za blagdane dobiti poklone pa ću za njih prikupljati novac te ga odnijeti u crkvu kako bi oni dobili taj mali darak od mene. Veselim se što ću na Uskrs biti s obitelji i uživati bez briga jer smo, zbog obveza, rijetko svi na okupu. U tome i jest bit Uskrsa, a ne pokloni. Naravno, svakome je drago dobiti nešto od „uskrsnog zeke“ pa tako i meni, ali obitelj mi je uvijek na prvom mjestu.

Karla Kolić, 6.c

I na kraju, prigodna pjesma učenice:

Hvala za Uskrs

Za Uskrs se i priroda ranije budi,

vrijeme kada vedrinu prenose ljudi.

Ukrasi i jaja obojena u razne boje,

sve to stane pod krov kuće moje.

Skuhana šunka i uskrsna svijeća,

i poklona puna vreća.

Sve to mogu Bogu dragom zahvaliti

i jednu iskrenu molitvu mu darovati.

Što je žrtvovao svog jedinog sina

kako bi ljudske grijehe otkupio

i svijet od zlobe spasio.

Hvala ti sada, Bože,

što si ljudima pokazao kako se dobar biti može.

Što si mi dao tu čast i sreću

da s obitelji palim uskrsnu svijeću!

Jovana Vindžanović, 6. d

Za web pripremili: Novinarska skupina

Voditeljica: Sanela Jurić, prof.