POZIV UČENICIMA I UČITELJIMA, A MOŽE I RODITELJIMA
Autor: Irena Barić, 9. 4. 2015.

10.travnja je dan koji smo nazvali „ Pješice u školu“. Stoga pozivamo učenike, roditelje i učitelje da bar toga dana dođu u školu pješice ili biciklom.

Razlozi za poziv na pješačenje su vrlo jednostavni. Pješačenje je najjednostavniji, najprirodniji i najefektniji način kretanja kojim se možemo suprotstaviti svim neželjenim posljedicama tzv. „sjedilačkog načina života“, a koji je vrlo zastupljen u današnjem modernom životu.

Sljedeće jutro ili popodne, kad budete vozili svoje dijete u školu, sjetite se rezultata najnovijih istraživanja. Udruženi svjetski istraživači ustanovili su kako djeca koju roditelji voze u školu imaju slabiju koncentraciju od onih koji hodaju ili „bicikliraju“ do škole. Isto vrijedi i za odrasle koji odlaze na posao.

Moderan način života nas vrlo često prisiljava da malo vremena provedemo u kretanju „na vlastiti pogon“. Takav način života s minimalnim kretanjem a dugotrajnim sjedenjem, rezultira preuranjenim degenerativnim promjenama koje zahvaćaju našu tjelesnu muskulaturu, zglobove i kosti.

Osim što na ovaj način djeca vježbaju svoju samostalnost, djeca koja hodaju u školu smanjuju rizik od pretilosti.

Budući da naše tijelo nije kreirano za pretežno „sjedilački“ način života, već je predodređeno za kretanje, nužno je da sami pokušavamo nešto učiniti kako bi posljedice ovog nezdravog načina života bile što manje.

PA ZATO, SUTRA SVI PJEŠAČIMO, A NASTOJMO TO RADITI ČEŠĆE I SVIH NAREDNIH DANA !

Tekst i foto: Mali novinari

Učiteljica: Irena Barić