Uz Majčin dan – aktivnosti naših učenika
Autor: Sanela Jurić, 19. 5. 2015.

Majčin dan ili Dan majki naziv je za praznik posvećen majkama koji se već desetljećima slavi i obilježava svake druge nedjelje u svibnju. Tako je i ove godine proslava Majčinog dana u našem gradu bila svečan i neizostavan događaj na kojem su sudjelovali majke, djeca, očevi, naši učenici i njihovi učitelji.

Obilježavanje Majčinog dana započelo je u subotu, 16.svibnja radionicom izrade cvijeća za majke. U radionici je sudjelovalo 10 učenica 5.-7. razreda naše škole pod vodstvom vjeroučiteljice Martine Videc. Radionica se održavala u učionici za župni vjeronauk (pokraj Crkve), a povod je bila središnja proslava Majčinog dana koja se održala u nedjelju, 17. svibnja ispred Gradske župne crkve. Tada su djeca izrađene papirnate cvjetove podijelila prisutnim majkama u znak zahvalnosti i poštovanja prema svim majkama i njihovoj ulozi u životima djece i obitelji općenito.

Toga dana u našem gradu bilo je jako živo i svečano. Učenici gradskih osnovnih škola danima su se marljivo pripremali kako bi majkama pokazali sve ono što osjećaju prema njima. Svoje su osjećaje najprije pokazali oni najmlađi, djeca vrtićke dobi,  tzv. plesom Sunca na pozornici koju su cvjetnim aranžmanima lijepo ukrasile naše časne sestre.

Novinarke Lucija, Renata  i Yivonn  iz 6.d iznijele su svoje dojmove: „Ovogodišnja nas je proslava Majčinog dana oduševila. Svidio nam se ponajprije bogat kulturno-zabavni program, u kojem su mnogi učenici pokazali svoje znanje i vještine pjesmom, recitacijom, glumom, plesom, a sve se to odvijalo  u čast onima koje to najviše zaslužuju - našim dragim majkama. Prisutni su također mogli nagraditi svoja nepca ukusnim pripremljenim jelima i uživati u nastavku zajedničkog druženja.

„Čestitamo i zahvaljujemo organizatorima i svima onima koji su na bilo koji način pomogli u ostvarivanju ovog velikog događaja za naše obitelji“, na kraju su poručile naše školske novinarke, i same sudionice ovog svečanog događaja.

Na kraju su poželjele objaviti prigodnu pjesmu hrvatskog književnika za sve majke u svijetu pa smo im tu želju i ispunili:

Majka

Noću često kad već zaspim
i kad soba već opusti,
k’o laticu ruže, mama
na moj obraz cjelov spusti.
Ona moje male tuge
zagrljajem toplim tješi,
a svakoj se mojoj sreći
k’o najljepšem daru smiješi.
Njeni prsti kao lahor
pređu preko moje kose,
a njene me priče lako
u daleka carstva nose.
Njena ljubav mene grije,
njeno srce za me bije,
znam: nada mnom uvijek bdije majka
- biće najmilije.

Ratko Zvrko

Za web pripremili: Novinarska grupa

Voditeljica: Sanela Jurić, prof.

Fotografije: Danko Videc