« Ožujak 2024 »

Sadašnjost

Školu pohađa ukupno 643 učenika, od tog broja 102 učenika pohađa Glazbeni odjel.

Uz Matičnu školu, dio OŠ Mato Lovrak su i tri područne škole (PŠ Ljupina, PŠ Mačkovac i PŠ Visoka Greda (privremeno prestala s radom)) te Glazbeni odjel.

U školi rade učitelji, administrativno i tehničko osoblje, ali i 3 pomoćnika u nastavi. Stručnu službu škole čine pedagoginja, knjižničar, socijalni pedagog i psiholog. Ravnateljica Škole je Vesna Lončar- Cindrić.

Godinama postupno radimo na opremaju učionica informatičkom opremom. Sve učionice imaju računala i projektore, a škola posjeduje i 8 interaktivnih ploča. Slijedimo suvremene trendove u obrazovanju, posebice svakodnevnu uporabu informatičko komunikacijskih tehnologija u obrazovanju, što je u skladu s potrebama i interesima današnjih učenika. Surađujemo sa svim institucijama i udrugama u gradu (Gradom Nova Gradiška, Gradskim muzejom, Gradskom knjižnicom, Policijskom postajom, Dobrovoljnim vatrogasnim društvom, Društvom Naša djeca, brojnim kulturno-umjetničkim društvima i sportskim udrugama). U kolektivu se njeguje duhovitost, kreativnost, originalnost, a posebno rad i to prenosimo i na svoje učenike. Naši su učenici prepoznatljivi u školama u kojima, nakon osnovne škole, nastavljaju svoje obrazovanje.

U šk. godini 2013./2014. naša se škola zajedno s partnerskim školama OŠ Veliki Bukovec, OŠ Popovača, OŠ Gripe iz Splita i OŠ Mladost iz Osijeka uključila u projekt Europske unije „Sigurnost djece na internetu“, financiran iz IPA programa Razvoj ljudskih potencijala na natječaju „Daljnji razvoj i primjena Hrvatskog kvalifikacijskog okvira“, a vrijednost Projekta je oko 2,5 milijuna kuna.

U sklopu Projekta izradili smo kurikulum za sigurnost djece na internetu, priručnike za učenike, učitelje i roditelje te mnoštvo digitalnih multimedijskih materijala koji su dostupni i besplatni za korištenje svim učenicima 1.-8. razreda osnovne škole, učiteljima i roditeljima u Republici Hrvatskoj, a nalaze se na mrežnoj stranici petzanet.hr. Osim edukacija o sigurnosti, iz Projekta je škola participirala jednu kompletnu mobilnu učionicu opremljenu s 24 tableta i interaktivnom pločom.

Od školske 2014./2015. godine u našoj se školi koristi e-Dnevnik. Aplikaciju je izradio CARNet, a posjeduje sve funkcionalnosti postojeće razredne knjige uz olakšan rad upotrebom ICT tehnologije.

U šk. god. 2015./2016. prestižna tvrtka Microsoft dodijelila je 120 certifikata osnovnim školama diljem svijeta. Među odabranima je i naša škola. Titula Showcase School  je titula koja se dodjeljuje osnovnim školama zbog inovativne primjene tehnologije u nastavnim aktivnostima koje vode novoj transformaciji obrazovnog sustava, povećavaju produktivnost učenja i razvijanje vještina koje će učenicima koristiti u daljnjem obrazovanju. Titulu smo potvrdili i u školskoj godini 2016./2017.

Naša je škola jedna od 50 osnovnih i srednjih škola u kojoj se provodi projekt Wi-Fi mreža.

Projekt vrijedan oko milijun dolara (oko 6,7 milijuna kuna) u potpunosti je financirao Microsoft Hrvatska. Proveden je u suradnji s CARNetom i Ministarstvom znanosti, obrazovanja i sporta. Osim bežičnog pristupa internetu, škola je dobila visoku razinu sigurnosti i kontrolu spajanja na mrežu. Svi učenici mogu pristupiti mreži kroz svoje AAI@EduHr identitete, čime automatski dobivaju pristup školskom sustavu te paketu MS Office 365.

Projekt „S osmijehom u školu 2“ projekt je kroz koji su u našoj školi zaposlena tri pomoćnika u nastavi.

Škola je partner u projektu ''Osiguravanje školske prehrane za djecu u riziku od siromaštva'' kojega je nositelj Brodsko-posavska županija. Njime je za 50 učenika naše škole financirana prehrana u školi. Ovim projektom ublažavaju se najteži oblici dječjeg siromaštva.

Svake godine organiziramo i Dan otvorene nastave. U posljednje dvije godine upriličili smo ga uz Dan sigurnijeg interneta.

Od srpnja 2017. godine uključeni smo u projekt “EUREKA – rad s darovitom djecom”. Rad s darovitom djecom uspješno rješava sustavno identificiranje i individualizirani rad s darovitom djecom. Ojačat će se kapaciteti projektnih partnera za prepoznavanje i rad s darovitim učenicima u STEM i ICT područjima znanosti (kao preduvjet za njihov daljnji akademski razvoj).