Danas je Dan sigurnijeg interneta
Autor: Natalija Golovrški, 9. 2. 2016.

Svake godine drugoga dana drugoga tjedna drugoga mjeseca u godini tisuće ljudi diljem svijeta sudjeluju u događajima i aktivnostima obilježavanja Dana sigurnijeg interneta. Ove godine je to 9.veljače.

Svaki  član društva treba  biti ohrabren u korištenju svega dobroga što internet nudi, ali u isto vrijeme osposobljen za suočavanje s mogućim rizicima. Tako uistinu svatko od nas ima veliku ulogu u kreiranju sigurnijeg i boljeg interneta.

Za  djecu i mlade internet će biti bolji i sigurniji ako poštuju svoj ugled i ugled drugih korisnika interneta, ako internet koriste za kreiranje sadržaja, uključivanje u različite akcije, ako reairaju na negativno ponašanje, suprostave se nasilju i prijave nasilje i neprimjerene sadržaje  nadležnim institucijama.

Roditelji pomažu kreiranju boljeg interneta otvorenim razgovorima s djecom i zajedničkim aktivnostima u potrazi za pouzdanim izvorima informacija te kreiranju i dijeljenju sadržaja.

Mi učitelji nastojimo učenicima pružiti potrebna znanja i vještine koje će im koristiti u njihovoj svakodnevnoj uporabi interneta, uputiti ih na pouzdane pozitivne sadržaje, osnažiti ih za prepoznavanje rizika i reakciju na problem s kojim su se na internetu susreli.

Obilježavanju Dana sigurnijeg interneta pridružit će se i mnoge hrvatske osnovne i srednje škole, pa tako i naša škola. Ne zaboravimo da smo jedna od pet hrvatskih škola koja je sudjelovala u projektu Sigurnost djece na internetu  i da smo dali veliki doprinos uvođenju ovih tema u školski kurikul. Jedna smo i od četiri hrvatske Microsoftove  škole u kojima se inovativne tehnologije svakodnevno koriste u obrazovanju. Odlučili smo stoga cijeli drugi tjedan veljače posvetiti sigurnosti na internetu, tako da će svi učenici škole na satovima razrednika govoriti o ovim temama.

Sigurni smo da svi već znate pravila ponašanja na internetu. Ona su slična pravilima ponašanja u stvarnom svijetu. Današnji je dan ipak prilika da ih se prisjetimo:

Čuvaj i poštuj svoje i tuđe osobne podatke.
Svoju lozinku smiješ reći samo roditeljima.
Dobro razmisli prije nego na internetu nešto objaviš.
U komunikaciji rabi samo pristojne riječi i izraze. Sve što napišeš, ostavlja tvoj digitalni trag i utječe na tvoj ugled.
Poruke ne piši velikim tiskanim slovima. To u virtualnom svijetu znači da na nekoga vičeš.
Simpatično je upotrebljavati emotikone. Ali nemoj pretjerivati.
Sadržaji koje pronađeš na internetu nisu tvoje vlasništvo, ne smiješ ih prisvajati i predstavljati kao svoje, primjerice pri izradi prezentacija i plakata. Podliježu Zakonu o autorskim pravima. Postoje pravila kako ih možeš  koristiti u kreiranju vlastitih sadržaja.
Informacije koje pronađeš na internetu nisu uvijek pouzdane. Provjeri ih u još barem tri izvora.
Ne predstavljaj se lažno.
Ne komuniciraj sa strancima. Onaj s kim komuniciraš ne mora biti osoba za koju se predstavlja.
Nikada nemoj otići na sastanak s nepoznatom osobom koju si upoznao preko interneta.
Za svaku nelagodnu situaciju s kojom se na internetu susretneš, za savjet pitaj odraslu osobu kojoj vjeruješ – roditelja, nastavnika,…

I na kraju, uživajte u svim blagodatima i prednostima interneta, ali na oprezan i odgovoran način.

Tekst: Natalija Golovrški,

član pedagoškog tima u projektu Sigurnost djece na internetu