Likovni natječaj „Radost slikanja uz glazbu“
Autor: Ivana Franić Galik, 13. 4. 2018.

Hrvatska glazbena mladež početkom svake školske godine raspiše likovni natječaj za najuspješnije likovno ostvarenje inspirirano slušanjem glazbe. Ove godine zadatak je bio naslikati likovni rad inspiriran slušanjem glazbe francuskog skladatelja Claudea Debussyja. Učenici su svoje glazbene impresije mogli izraziti u svim željenim likovnim i grafičkim tehnikama, veličinama i materijalima. Prije samog pristupanja natječaju mentori su učenike trebali upoznati s impresionizmom, kako na području glazbe tako i slikarstva i poezije.

Ove godine učiteljica Irena Barić poslala je na natječaj likovne radove učenika polaznika izvannastavne aktivnosti „Likovnjaci“ . Natječaj je bio otvoren do 15. ožujka 2018.g. , a na natječaj je pristiglo ukupno 979 likovnih samostalnih i skupnih radova. Članice prosudbenog povjerenstva povjesničarka umjetnosti Biserka Rauter Plančić, profesorica glasovira Katarina Krpan, akademska slikarica Jagoda Popović i dr.sc. Zdenka Weber, muzikolog, pregledale su, verificirale, ocijenile, nagradile najuspješnije te odabrale stotinjak radova za izlaganje na izložbi. Među 30 najuspješnijih likovnih radova je i rad učenice 4.b razreda Andree Lukač. Andrea je naslikala rad inspirirana skladbom „Syrinx“. Njezin likovni rad bio je izložen s ostalim radovima na izložbi koja je otvorena na tiskovnoj konferenciji u sklopu „Tjedna glazbe za mlade“, 9.travnja 2018.g. u predvorju velike Koncertne dvorane „Vatroslav Lisinski“ u Zagrebu. Izložba je trajala do 12. travnja 2018.g.

Čestitamo Andrei i njezinoj mentorici učiteljici Ireni Barić!

Tekst: Ivana Franić Galik, učiteljica