Jednodnevna terenska nastava u Vukovar
Autor: Sanela Jurić, 10. 5. 2023.

Učenici 8. a, 8.b , 8. c i 8. d razreda Osnovne škole Mato Lovrak, Nova Gradiška u pratnji razrednica Aleksandre Pilipović, Irene Rakonić, Sanele Jurić i Tanje Špehar te učitelja povijesti Josipa Salopeka išli su 8.5.2023. posjetili su, u sklopu terenske nastave,  Vukovar. Pri dolasku za učenike je održano predavanje „Domovinski rat“. Potom je uslijedio obilazak memorijalnih lokacija – Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Kukuruzni put – Put spasa, Mjesto sjećanja „Vukovarska bolnica 1991.“ u čijem su podrumu učenici  mogli vidjeti multimedijsku prezentaciju o opsadi Vukovara te vjernu rekonstrukciju podruma tijekom opsade grada. Posjetili su i Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata i Spomen dom Ovčaru u kojem su ispod stakla u tlu zapazili osobne stvari sa zapisima zatvorenika. Tom prilikom na interaktivan način dobili su zorno prikazana svjedočanstva o patnjama branitelja i vukovarskoga puka tijekom Bitke za Vukovar, ali i o sudbini zarobljenih branitelja te traganjima za stotinama nestalih – koja traju do danas.

Prilikom obilaska Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar učenici su uz pratnju stručnog vodiča razgledavali tenkove i avione što im se posebno svidjelo. Ulazili su u prostoriju gdje su bili ubijeni i teško ranjeni hrvatski branitelji tijekom Bitke za Vukovar. Mnoge njihove ozljede nastale su od mina pa je učenicima posebno ukazano na posljedice ranjavanja minama kao i mjere predostrožnosti pri susretu s minskim i sličnim napravama.  Nakon ručka održana je Škola mira s naglaskom da iz Vukovara odemo s porukom o važnosti mira, nenasilja i uvažavanja različitosti. Uslijedio je edukativni kviz znanja o Vukovaru i Domovinskom ratu u kojem su se naši Tena i Sven natjecali protiv OŠ „I.G.Kovačić“, Zdenci. Iako su se hrabro borili do kraja, suparnički dvojac je bio nešto bolji te pobijedio. U Muzeju grada Vukovara i Muzeju vučedolske kulture upoznali smo se s bogatom poviješću Vukovara, kao i mnoštvom očuvanih dragulja njegove prošlosti. Prije povratka u Novu Gradišku posjetili smo obnovljenu crkvu svetog Filipa i Jakova u kojoj nam je svećenik opisao kako su pomoću slika prije rata uspjeli obnoviti crkvu.

Riječ je o projektu koji obuhvaća učenje o vrijednostima Domovinskog rata i značaja Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti suvremene Republike Hrvatske. Učenicima je, osim predavanja i obilaska memorijalnih lokacija, osiguran i prijevoz, prehrana, smještaj, sve ulaznice i stručno vodstvo, u organizaciji i operativnoj provedbi Javne ustanove Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar, a sve troškove snosi Ministarstvo hrvatskih branitelja. Put je prošao uredno prema planiranom rasporedu a, iako umorni, kući smo se vratili u večernjim satima s novim spoznajama i dojmovima.

Za web pripremili: Novinarska skupina

Voditeljica: Sanela Jurić, prof.

Fotografije: Sanela Jurić, prof.