Preventivni projekt #suPUTnik ulazi u završnu fazu
Autor: Irma Arbutina Đikić, 9. 6. 2023.

Prilikom osmišljavanja aktivnosti u okviru preventivnog projekta #suPUTnik izrazito je važnu ulogu imala ideja organizacije sportskog susreta učenika trećih razreda Matične škole i učenika Područne škole Ljupina. Stoga se Dan škole, 29. svibnja 2023., činio kao prigodan termin za, drugi po redu, susret na sportskom terenu Nogometnog kluba „Slaven“ Ljupina i školsko natjecanje „Graničari“  Ljupina 2023.

Pozdravnu riječ gostima uputila je učiteljica Irma koja je istaknula kako su maleni Ljupinci, njihovi učitelji i roditelji iznimno ponosni što im se ponovno pružila prilika ugostiti ovogodišnje trećaše  iz Nove Gradiške u duhu zajedničkog obilježavanja Dana škole. Učiteljica se predstavila i kao razrednica  12 učenika kombiniranog razrednog odjela 1. i 3. razreda te naglasila kako 7 njenih trećaša uskoro nastavlja školovanje u Novoj Gradiški u sastavu sadašnjih trećih, a budućih četvrtih razreda. Budući da je ovaj sportski susret u Ljupini, u okviru preventivnog projekta #suPUTnik, i organiziran s ciljem poboljšanja razredne klime i osnaživanja privrženosti u novonastalim razrednim odjelima, ljupinski su učenici 3. razreda na samom početku turnira raspoređeni u buduće četvrte razrede, a time i integrirani u ekipe koje nisu krile svoje oduševljenje „ljupinskim pojačanjima“.

Ekipu budućeg 4. a razreda predvodila je učiteljica Ivana Franić Galik, ekipu budućeg 4. b razreda učiteljica Željka Zboril Ilić, a na čelu ekipe budućeg 4. c razreda našla se učiteljica Ivana Marković. Poradi lakšeg međusobnog upoznavanja i prepoznavanja pripadnosti određenom razrednom odjelu, ekipe su se tijekom cijelog natjecanja razlikovale i po boji kao „šarena“, „narančasta“ i „zelena“ .  Boju ekipa izvukli su predstavnici svakog budućeg četvrtog razreda pa je tako ekipa 4. c razreda postala Ekipa 1- „šarena“, ekipa 4. b Ekipa 2 -„narančasta“, a ekipa 4. a razreda postala je Ekipa 3, odnosno „zelena“.

Učiteljicama i njihovim učenicima ranije su proslijeđene propozicije školskog natjecanja, a brigu o poštivanju pravila preuzeo je učitelj Ivica Đikić kao sudac.

Turnir je započeo revijalnom utakmicom učenika 1. i 2. razreda PŠ Ljupina na umanjenom terenu, a nastavljen je uzbudljivim susretima ekipa po sistemu „svatko sa svakim“ prema Bergerovoj tablici ovisno o broju ekipa. U prvoj utakmici susrele su se Ekipa 1 (4.c) i Ekipa 2 (4.b), a pobjednički bod pripao je Ekipi 1. U drugoj utakmicu snage su odmjerile Ekipe 3 (4.a) i Ekipa 1 (4.c) pri čemu je svoj drugi pobjednički bod upisala Ekipa 1. Treća utakmica odlučivala je o drugoplasiranom i trećeplasiranom, a odigravala se između Ekipe 2 (4.b) i Ekipe 3 (4.a). Prvi pobjednički bod upisala je Ekipa 2 i postala osvajač 2. mjesta, čime je Ekipa 3 postala trećeplasirana ekipa turnira „Graničari“ Ljupina 2023.

Zakusku i osvježenje nakon natjecanja gostima i posjetiteljima poslužilo je osoblje Područne škole Ljupina, teta kuharica Ivana Klarić i teta spremačica Danijela Kolić, nakon čega je uslijedilo slobodno vrijeme za odmor i igru na sportskim terenima NK „Slaven“ Ljupina.

U pratnji učenika, uz razrednice, u Ljupinu je autobusom doputovala i socijalna pedagoginja Martina Jugović Štefanac, voditeljica spomenutog preventivnog projekta, koja je predstavnicima natjecateljskih ekipa uručila prigodne pehare, a pobjedničkoj ekipi budućeg 4. c razreda i prijelazni pehar.  Kako bi gosti iz Ljupine ponijeli i neki podsjetnik na lijepa sjećanja, pobrinuli su se učenici PŠ Ljupina i knjižničar Vedran Šperanda koji je plastificirao straničnike izrađene u sklopu projektnih aktivnosti.  Straničnike s logom projekta ili porukama protiv nasilničkih oblika ponašanja svim sudionicima natjecanja podijelila je učiteljica Irma koja se i zahvalila svima onima koji su omogućili sportski susret u Ljupini. Stoga veliko hvala: upravi i domaru NK „Slaven“ Ljupina na ustupanju sportskog terena, osoblju PŠ Ljupina i članovima projektnog tima, roditeljima malenih Ljupinaca na podršci u radu i grickalicama, ravnateljici Vesni Lončar-Cindrić na podršci u realizaciji zamišljenog, učitelju Ivici na pravednom suđenju i navijačkoj atmosferi, ljupinskim učenicima na suradnji i trudu pri realizaciji svih projektnih aktivnosti te dragim gostima, na čelu s učiteljicama, na dolasku i fair play igri.

Druženje učenika Matične škole i Ljupinaca nastavilo je ugodnom šetnjom do zgrade Područne škole Ljupina i razgledavanjem njenih prostorija te doživljavanjem ozračja koji u njoj vlada. Osnaženi nekim novim socijalno-emocionalnim vještinama i empatijom natjecatelji i sudionici sportskog susreta uputili su se ,neprestano razgovarajući, prema sportskom terenu na kojemu je i započelo njihovo druženje.

Nadamo se kako će sloga i jedinstvo novonastalih razrednih odjela četvrtaša obilježiti iduću školsku godinu u kojoj će se učenici putnici brzo prilagoditi novonastalim okolnostima.

Njima, a i svim ostalim učenicima OŠ Mato Lovrak Nova Gradiška, u procesu prilagodbe i nošenja sa svim školskim i životnim izazovima zasigurno će pomoći i sandučići povjerenja (fizički i virtualni) koji su polovinom svibnja, u okviru realizacije projektnih aktivnosti, postavljeni na frekventnim mjestima školske zgrade, ali na mrežnoj stranici Škole.  Učenicima je time omogućeno anonimno dijeljenje problema, pitanja, razmišljanja, osjećaja i svjedočenja u situacijama nasilja, a stručnoj službi usmjeravanje daljnjih akcija na individualnoj ili školskoj razini.

Tekst: učiteljica Irma Arbutina Đikić

Fotografije: socijalna pedagoginja Martina Jugović Štefanac i Antonija Barišić