Preventivni projekt #suPUTnik - prikaz provedenih aktivnosti
Autor: Irma Arbutina Đikić, 19. 6. 2023.

Po završetku preventivnog projekta #suPUTnik provedene aktivnosti prezentirane su članovima Vijeća roditelja i Vijeća učenika Osnovne škole Mato Lovrak Nova Gradiška te, naposlijetku, roditeljima učenika PRO Ljupina.

Zajednički ljupinski roditeljski sastanak, čak 7. po redu u ovoj nastavnoj godini, održan je 15. lipnja 2023., a prisustvovalo mu je, uz učitelje, 14 roditelja te socijalna pedagoginja Martina Jugović Štefanac, inače voditeljica preventivnog projekta #suPUTnik.

Na samom početku prikaza provedenih aktivnosti, voditeljica je podsjetila prisutne na osnovne projektne informacije. Iz njegova sažetka vidljivo je kako je osmišljen u svrhu primarne prevencije pojavnosti neprihvatljivih oblika ponašanja kod učenika putnika OŠ Mato Lovrak Nova Gradiška u sklopu Školskog preventivnog programa za šk. god. 2022./2023. Spomenutim projektom, koji je u potpunosti  financiran od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja u iznosu od 13 000 kn, željelo se osnažiti učenike u rizičnim situacijama i potaknuti ih na kvalitetno provođenje slobodnog vremena, ali i informirati  te educirati učenike i roditelje o različitim oblicima prihvatljivih i poželjnih oblika ponašanja.
Budući da slike govore više od riječi, nakon prezentiranja općih i specifičnih ciljeva Projekta, roditeljima je priča o provedenim aktivnostima ispričana nizom fotografija zabilježenima tijekom edukacije članova Učiteljskog vijeća pod nazivom "Ja i drugi, drugi i ja" te "Emocije i komunikacija", edukacije članova projektnog tima, tijekom edukacija i predavanja za roditelje, izrade ružičastih straničnika s prosocijalnim porukama, posjete učenika PŠ Ljupina školskoj knjižnici i Gradskom muzeju te tijekom sportskog natjecanja "Graničari" Ljupina 2023. Voditeljica projekta izrazila je svoje osobno zadovoljstvo realiziranim aktivnostima te je roditeljima prikazala i fotografiju dijela literature i didaktičkih igara pribavljenih u svrhu kvalitetnog provođenja vremena tijekom čekanja autobusa. Isto tako, osvrnula se i na one planirane aktivnosti koje su zbog pomanjkanja interesa i slabog odaziva starijih učenika putnika morale biti odgođene ili modificirane. Nažalost, riječ je upravo o vršnjačkoj podršci učenika putnika i dodjeljivanju "učenika pomagača-suputnika" prema autobusnim stajalištima u Ljupini.

Roditeljima su prikazana i 3 pristigla učenička kratka edukativna filma na temu nenasilnog rješavanja sukoba, a upućeni su i na korištenje virtualnog i fizičkog sandučića povjerenja. Na samom kraju prikaza socijalna pedagoginja Martina analizirala je i popis očekivanja roditelja koji je nastao na prvom roditeljskom sastanku te ponovno izrazila svoje osobno zadovoljstvo provedenim i ostvarenim. Roditeljima je napomenula kako je ovim projektom kvalitetna suradnja s ljupinskim roditeljima samo potaknuta i kako će svakako biti nastavljena kroz neke druge aktivnosti i sadržaje.

U svoje osobno ime, kao i u ime članova projektnog tima, voditeljica projekta roditeljima je zahvalila na sudjelovanju u preventivnom projektu #suPUTnik uručivanjem zahvalnica i UNICEF-ovih knjižica za roditelje Za sigurno i poticajno okruženje u školama. Roditelji su i tim činom dodatno osnaženi u svojim roditeljskim ulogama, ali i potaknuti na dodatno razvijanje kvalitetnog partnerskog odnosa s Matičnom školom.

Tekst i fotografije: učiteljica Irma Arbutina Đikić