Obilježili smo Europski dan bez automobila – viši razredi pješačili do Ljupine
Autor: Sanela Jurić, 25. 9. 2023.

U petak 22.9., povodom Europskog dana bez automobila, naša škola organizirala je poludnevni školski izlet za učenike razredne i predmetne nastave i njihove učitelje.  Polazak ispred škole Mato Lovrak za učenike 5. - 8. razreda i njihove učitelje, stručnu službu i ravnateljicu bio je organiziran u ranim jutarnjim satima kada smo krenuli pješice prema svome odredištu – u Ljupinu. Za našu sigurnost u prometu pobrinuli su se i ovaj put djelatnici PU brodsko-posavske županije koji su regulirali promet tijekom  pješačenja. Naše odredište bio je stadion u Ljupini. Stigavši na stadion, učenici su najprije predahnuli uz hranu i piće od dugog pješačenja, a potom lijepo vrijeme iskoristili za igru i druženje sa svojim školskim prijateljima. Na stadionu su se tada zaigrale djeci i mladima omiljene sportske igre: potezanje konopa, badminton, dječji bejzbol, odbojka te mali nogomet.

Muška ekipa ozbiljnije je prihvatila igru te su tako organizirane dvije utakmice malog nogometa. Prva je bila između ekipe dječaka 5. i 6. razreda u kojem su pobjedu nakon dva poluvremena (u trajanju po petnaest minuta) odnijeli učenici 6. razreda s rezultatom 3:1.
Druga utakmica malog nogometa odigrana je između ekipa učenika 7. i 8. razreda. Obje ekipe  predano su vodile igru pa je utakmica završena neriješenim rezultatom 2:2. Nakon regularnog dijela pucali su se penali (po 3 penala) u kojem su veću spretnost pokazali učenici 8. razreda te pobijedili rezultatom 2:0. Obje utakmice odigrane su pod budnim okom sudaca – učitelja Saše Kesera i Josipa Salopeka dok su zainteresirani učitelji i učenici bodrili sve ekipe.
Oko 11 sati istim putem, naravno pješice i u koloni, iako malo sporijim tempom zbog visokih temperatura i laganog umora, uputili smo se u Novu Gradišku gdje smo sretno stigli oko 11:45 sati.
Cilj našeg izleta, organiziranog povodom Europskog dana bez automobila, bio je potaknuti male i velike sugrađane na kretanje što doprinosi njihovom psihofizičkom zdravlju,  na ekološku osviještenost te na iskušavanje alternativnih načina dolaženja do cilja, upravo onih koji ne zagađuju okoliš ispušnim plinovima.

Za web pripremili: Novinarska skupina

Voditeljica: Sanela Jurić, prof.

Fotogalerija: Vedran Šperanda, mag. knjižničarstva